Według portalu atmosfera przed biblioteką "będzie prawdopodobnie gorąca, ponieważ obie strony wezwały do demonstracji".

W tym czytaniu wyraźnie chodzi o pokazanie dzieciom i młodzieży, że osoby queer są częścią naszego społeczeństwa - uważa Micky Wenngatz ze stowarzyszenia Muenchen ist bunt!

Reklama

Konserwatywni politycy krytykują wydarzenie, mówiąc o indoktrynacji i wczesnej seksualizacji dzieci. Wśród przeciwników jest prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), która wywołała oburzenie plakatem, sprzeciwiającym się imprezie.

Partia Lewicy w Bawarii skrytykowała plakat AfD, który przedstawia mężczyznę w makijażu sięgającego po chłopca widocznego na pierwszym planie. "Ręce precz od naszych dzieci! Zakazać propagandy gender!" - głosi napis. Tekst w połączeniu z obrazem otwarcie zapożycza z antysemickich karykatur z czasów nazistowskich Niemiec - uważa Lewica.

Biblioteka Miejska w Monachium odrzuciła krytykę. Szeroko zakrojony program jest skierowany do zróżnicowanego społeczeństwa miejskiego - napisano w oświadczeniu, cytowanym przez portal BR24.

Drag queens czytające książki dzieciom nie są nowym pomysłem. W zeszłym roku w bibliotece publicznej w Monachium odbyło się już czytanie przez drag queen, ale według biblioteki mało kto się tym wówczas przejmował - pisze portal.

Według słownika PWN drag queen to "mężczyzna, który za pomocą mocnego makijażu, efektownej fryzury i ubrania gra na klubowej scenie kobietę".

Z Berlina Berenika Lemańczyk