"Gwałtowna odwilż niesie poważne ryzyko lokalnych powodzi i podtopień. Właśnie rozmawiałem w tej sprawie z min. Mariuszem Kamińskim. Razem z @MSiWA_GOV_PL monitorujemy sprawę i będziemy podejmować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa" - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Ostrzeżenia IMGW

SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY>>>

W sobotę po południu już w siedmiu województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim, śląskim, mazowieckim i łódzkim obowiązuje alert hydrologiczny IMGW drugiego stopnia. Ze względu na spływ wód roztopowych możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Nadal niebezpieczna sytuacja jest również w dolnej Odrze w woj. zachodniopomorskim. "W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy" - informowało w sobotę rano IMGW.

Reklama

Po południu taki alert wydano także dla zlewni Pilicy i Bzury oraz dla ujściowego odcinka Odry. Ponadto dla dolnej Odry w woj. zachodniopomorskim do jutra zostało przedłużone ostrzeżenie stopnia trzeciego. Jak wyjaśnia IMGW, w związku z utrzymującym się oddziaływaniem zjawisk lodowych na Odrze w rejonie Widuchowej, w ciągu najbliższej doby, nadal mogą występować wahania stanów wody powyżej stanu alarmowego.