Jak przekazała PAP oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku podinsp. Magdalena Ciska, w miniony wtorek policjanci odebrali zgłoszenie o zniszczeniu wystawy fotograficznej. Podczas zdarzenia sprawcy zniszczyli siedem plansz wystawy powodując straty na ponad 1 tys. zł. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o zniszczeniu mienia, wykonali oględziny oraz zabezpieczyli nagrania z kamer monitoringów, które szczegółowo przeanalizowali - wyjaśniła.

Reklama

"W piątek rano dzięki zebranym w sprawie informacjom kryminalni z komisariatu na Śródmieściu w jednym z mieszkań na Przymorzu zatrzymali do tej sprawy 16-letniego gdańszczanina. Drugi z wandali - 16-latek z powiatu gdańskiego - został przesłuchany przez policjantów wczoraj po południu. W niedzielę rano na terenie powiatu chojnickiego funkcjonariusze z komisariatu w Czersku zatrzymali trzeciego ze sprawców. 18-latek z Gdańska przebywa w policyjnym areszcie i czeka na zarzuty" – dodała podinsp. Ciska.

Dwaj nastolatkowie zostali przesłuchani w charakterze nieletnich sprawców czynu karalnego, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich. Za zniszczenie mienia grozi nawet 5 lat więzienia.

Wystawa

W marcu przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku otwarta została wystawa dokumentująca relacje "Solidarności" z Janem Pawłem II. To reakcja związkowców wz. z materiałami dziennikarskimi, jak mówili przedstawiciele "S", szkalującymi dobre imię papieża Polaka.

Na gmachu Komisji Krajowej "Solidarności" zawisł też baner ze zdjęciem papieża i hasłem: "Ty nas obudziłeś, my cię obronimy".

"Franciszkańska 3"

Reklama

Kilka tygodni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II". W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Autor: Krzysztof Wójcik