Profesor Bartoszewski trafił do prokuratury

2008-08-25 10:11 | Aktualizacja: 18:42
Sprawa tytułu profesorskiego Władysława Bartoszewskiego trafiła do niemieckiej prokutarury

Sprawa tytułu profesorskiego Władysława Bartoszewskiego trafiła do niemieckiej prokutarury (Fot. Wojciech Jargilo / Inne)

Skoro niemieckiego lekarza skazano na 180 tysięcy marek grzywny za używanie tytułu naukowego niezgodnie z prawem, to dlaczego przed nazwiskiem Władysława Bartoszewskiego nadal bezkarnie stawia się tytuły profesora i doktora habilitowanego - dopytuje się pewien Niemiec. A ponieważ nikt nie udzielił mu zadowalającej odpowiedzi, skierował sprawę do prokuratury.Na oficjalnym dokumencie informującym o przyznaniu Władysławowi Bartoszewskiemu nagrody im. Adama Mickiewicza przez Komitet Trójkąta Weimarskiego, jak informuje "Nasz Dziennik", przed nazwiskiem pełnomocnika rządu Donalda Tuska obok tytułu profesorskiego umieszczono także stopień doktorski i habilitację. Jest to - jak podkreśla juz nie po raz pierwszy gazeta - niezgodne z prawdą, gdyż Władysław Bartoszewski formalnie posiada średnie wykształcenie.

Chcący zachować anonimowość obywatel niemiecki - jak pisze "Nasz Dziennik", lekarz radiolog - w rozmowie z gazetą stwierdził, że próbował dowiedzieć się, dlaczego Komitet Trójkąta Weimarskiego umieszcza nieprawdziwe tytuły przed nazwiskiem Bartoszewskiego. Odpowiedż ograniczyłą się - jak mówi rozmówca gazety - do podania złośliwej łacińskiej maksymy "Si tacuisses philosophus mansisses" (Gdybyś milczał, byłbyś filozofem) i do sugestii, aby więcej nie przysyłał do komitetu żadnych pism w tej sprawie.

Rozmówca "Naszego Dziennika" postanowił więc złoźyć sprawę do prokuratury. Jak mówi domaga się tylko sprawiedliwości i równego traktowanie wszystkich ludzi.

Jako przykład podobnej sprawy, choć o zupełnie odmiennym finale, przedstawił dziennikarzom historię swojego znajomego, także lekarza, którego niemiecki sąd skazał kilka lat temu na 180 tysięcy marek grzywny za używanie tytułu naukowego niezgodnie z prawem.

"Sprawą tytułu profesora Władysława Bartoszewskiego" - pisze "Nasz Dziennik" zajęła się także lokalna gazeta z Turyngii, która poinformowała, że wcześniej niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych po podobnych zastrzeżeniach zweryfikowało na swoich stronach internetowych biografię Władysława Bartoszewskiego i usunęło sprzed jego nazwiska ten tytuł. Teraz - pisze "Thueringische Landeszeitung" - sytuacja się powtarza w wyniku ponownego umieszczenia na dokumencie państwowym przed nazwiskiem pełnomocnika polskiego rządu tytułu profesora. Jak informuje ten niemiecki dziennik, burmistrz Weimaru Fritz von Klinggraeff miał stwierdzić w tej sprawie, że ze względu na zasługi Władysława Bartoszewskiego nikt nie będzie podawał w wątpliwość jego tytułu profesorskiego.

- Nadal będziemy konsekwentnie tytułować Bartoszewskiego profesorem - powiedział rzecznik prasowy burmistrza Weimaru. Gazeta "Thueringische Landeszeitung" przyznaje, że gościnny tytuł profesorski nadały Władysławowi Bartoszewskiemu uniwersytety w Monachium i Augsburgu.

Gazeta przypomina, że pod koniec lipca niemieckie MSZ po podobnej interwencji usunęło na swoich oficjalnych stronach internetowych słowo "profesor" sprzed nazwiska Władysława Bartoszewskiego. Wtedy do ministerstwa trafiły zażalenia, że tytuł profesora jest tam umieszczony niezgodnie z prawem, gdyż w Niemczech przysługuje on jedynie po spełnieniu odpowiednich warunków prawno-akademickich, które w tym wypadku są niedopełnione.

Źródło: dziennik.pl
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 22
 • ~magister2013-11-22 00:28

  Nieprawne używanie tytuły naukowego...i gdzie tu honor?

 • ~Polka2013-02-19 22:17

  Średnie wykształcenie ,podobno bez matury to nie jest powód do uzywania zaszczytnego tutułu profesora..

 • ~BYDŁOSZEWSKI2012-09-20 20:01

  A MĘDRZEC BEZ ROZUMU ?

 • ~mgisterztytułem2012-09-18 10:45

  Powiem krótko!,
  Należy nagłaśniać to publicznie poprzez fora internetowe.Tytuły które żydostwo sobie nadaje nie poparte udowodnioną pracą naukową jest nad wyraz społecznie szkodliwe.

  Ale jeśli bardziej wyrażać będziemy swój zdecydowany protest ws.dalszego używania tego tytułu przez p.BARTOSZEWSKIEGO to spełnimy swój obywatelski obowiązek :Prawo i równość dla wszystkich ,a nie dla wybrańców.

 • ~olaf599@gazeta.pl2012-09-12 21:29

  Kto udowodnił, iż Władysław Bartoszewski ma średnie wykształcenie? Są na to jacyś świadkowie, czy dokumenty?

 • ~Miroslaw Kraszewski2012-08-11 10:41

  Pan Władysław Bartoszewski nie posiada w jego życiorysie kwalifikacji do nauczania czegokolwiek, kogokolwiek, gdziekolwiek, nawet dzieci w przedszkolu ani zwierząt futerkowych, ale zgarnia pensje jako Tuskowy "profesor" w KPRM, pomimo tego, te tusk został zawiadomiony o przestępstwie fałszowania dokumentu ustanawiajacego biuro Bartoszewskiego. Akceptacja tego oszustwa jest podstawa działania KPRM.i niejako wytycznym dla innych przekrętów grupy trzymającej władzę.

 • ~Unterkommando2012-08-04 12:29

  @Oberkommando: trafiłeś facet kulą w płot. Naszego 'profesora' hitlerowcy zwolnili z Auschwitz na podstawie L-4.

 • ~dzeromijo2012-08-04 12:25

  Nikogo nie zwalniano z Auschwitz, przynajmniej nie uczciwych ludzi, co innego kolaboranci… Tłumaczenie, że go zwolnili ze względów zdrowotnych wydaje się co najmniej podejrzane.

 • ~oberkommando2012-08-04 09:31

  Hitlerowcy się budzą . Najlepiej , aby śledztwo w sprawie prof. Bartoszewskiego odbyło się w Oświęcimiu .

 • ~Norbert2012-08-03 23:35

  Jeszcze rozumiałbym, gdyby faktycznie te jego "zasługi" były niepodważalne i potwierdzone przez kolegów... Polacy jednak zapamiętają go na zawsze, jako tchórza (a może miał w tym jakiś interes?), który jako szef msz dał w swojej obecności pomiatać Polską w izraelskim parlamencie.


Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV