Coca-Cola obraża Polaków? Reklama, która wywołała burzę

2012-03-26 08:14 | Aktualizacja: 08:39
 Jacek z rekamy Coca-coli

Jacek z rekamy Coca-coli / YouTube)

Hiszpańska reklama Coca-Coli oburzyła wielu Polaków. Powód? Jej głównym bohaterem jest polski robotnik, którego przez pięć lat nie stać było na bilet do Polski.




"Jacek" - Polak z reklamy Coca-Coli emitowanej w Hiszpanii od pięciu lat nie widział rodziny. W spocie widzimy, jak ze smutkiem patrzy na zdjęcie bliskich schowane w portfelu, po czym wysyła SMS-a w konkursie Coca-Coli. Wygrana biletów na Euro 2012 pozwoliłaby mu w końcu pojechać do kraju i spotkać się z rodziną. Przyjaźni Hiszpanie, którzy siedzą wraz z nim w barze - jeden po drugim - stawiają przed Polakiem kolejne butelki napoju, by zwiększyć jego szanse na wygraną.

- Polak na saksach, którego nie stać przez pięć lat na kupno biletów do kraju? To kuriozum - oburzał się jeden z internautów. Inni utyskiwali, że reklama utrwala stereotypy na temat Polaków i jest dla nas obraźliwa.

- Reklama nie wpływa źle na wizerunek Polaków w Hiszpanii – ocenił na antenie Radia Zet Ryszard Schnepf, ambasador Polski w Hiszpanii.

Zobaczcie sami:

Dokonaliśmy w ambasadzie gruntownej oceny tego spotu reklamowego. Zawiera on oczywiście pewne uproszczenia, ale w ogólnym wyrazie jest to przekaz, w naszej ocenie, pozytywny - podkreślił Schnepf, który zwrócił uwagę, że przedstawiony w reklamie polski robotnik budowlany, Jacek, to schludny i czysty fachowiec, który bardzo dobrze zna język hiszpański, a otoczenie odnosi się do niego z szacunkiem. - Jacek pokazany jest też jako człowiek, który tęskni za swoją rodziną i krajem, a te wartości są w Hiszpanii bardzo wysoko cenione - dodał ambasador.






Źródło: Radio ZET
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 71
1 2 3 4 ... 8 starsze
  • ~araballa2012-06-04 18:50

    Ja nie kupuję Coli od dawna...Zamienniki smakują podobnie bardzo,cena 3 razy niższa a i ich wybór jest szeroki.Dużo dobrych ,ale najlepsza chyba jednak jest Freeway Cola z Lidla.Dziś nawet kupiłem 2 litry razem ze snackami z 4zł..Wiec widzicie ze serio sie opłaca.

  • ~marzenka2012-05-15 15:24

    tak a ten ambasador caly to myslisz ze co ma pisac on ma to w dupie a czemu nie zajmie sie traktowaniem polakow zle przez szefow i sciaganie haraczy za robote

  • ~Polak2012-04-01 15:41

    Kupując dalej produkt tej firmy nie tylko pokazujecie ze nie macie honoru ale takze pozwalacie zeby dalej robiono z was posmiechowisko - zdecydujcie sami...

  • ~Adrian-Polak2012-04-01 15:38

    Nigdy nie kupie produktów tej śmiesznej już dla mnie firmy... sami sobie dołki kopią pod sobą! COCA COLA COMPANY Get lost!

  • ~Śmiać mi się chce.2012-03-28 18:29

    Ja się nie czuję obrażony raczej powinni się czuć ci co rządzą Polską. Tu chodzi o realia życia w Polce a nie o to że Polak biedny i go nie stać na powrót. Ten Polak nie chce wydawać pieniędzy na powrót bo woli je wysłać rodzinie do Polski a tu ma okazję pojechać do Polski za Darmo.

  • ~świetna reklama2012-03-28 13:23

    Nie stać go na bilet, bo przepijał całą pensję.

  • ~Cichy Wien2012-03-27 20:57

    glupi, oj glupi...
    (az plakac sie chce) ktorzy nie widza ze ta reklama nas obraza. Powiedzcie, obroncy tego syfu, skoro jacek zarabia to przeciez nie potrzebuje "zyczliwosci"
    Jesli teskni, to nie musi jechac na euro aby rodzine zobaczyc. Wiec po co te zdjecia rodziny? Hiszpanie "zyczliwi" smieja sie z nas i kpia, a wy piszecie ze fajnie jest, wiec chyba jestescie "zyczliwsi" od nich! Nie macie HONORU. Zal mi was. Ja jestem PATRIOTA i nawoluje wszystkich patriotow do odwdzieczenia sie firmie CC spadkiem sprzedarzy.

  • ~z2012-03-27 18:41

    na 1 LITR -54 kostki cukru !!!dentysci tylko zacieraja rece-cukrzycy-potrzebuja insulione itd ...skandal!!!.!

  • ~Lulek2012-03-27 14:50

    Skąd wiadomo, że nie ma na bilet od 5 lat? Może ma ale należy do 2 milonów polaków, którzy wyjechali za pracą za granicę bo w kraju panuje wyzysk państawa i prywaciaży. Uważam, że reklama jest fajna i nie naśmiewa się z Nas Polaków lecz pokazuje prawdę, którą (jak widać po komentarzach) większość się wstydzi gdyż w oczy kole.

  • ~Kaśka2012-03-27 12:58

    OD DZISIAJ NIE KUPUJĘ: Coca-Cola , Powerade, Cappy, Nestea, Kropla Beskidu, Burn, Cherry Coke, Fanta, Sprite, Lift, Kinley Tonic, , Multivita.

    I radzę wszystkim zrobić to samo!

1 2 3 4 ... 8 starsze