Coca-Cola obraża Polaków? Reklama, która wywołała burzę

| Aktualizacja:
X

Hiszpańska reklama Coca-Coli oburzyła wielu Polaków. Powód? Jej głównym bohaterem jest polski robotnik, którego przez pięć lat nie stać było na bilet do Polski.

"Jacek" - Polak z reklamy Coca-Coli emitowanej w Hiszpanii od pięciu lat nie widział rodziny. W spocie widzimy, jak ze smutkiem patrzy na zdjęcie bliskich schowane w portfelu, po czym wysyła SMS-a w konkursie Coca-Coli. Wygrana biletów na Euro 2012 pozwoliłaby mu w końcu pojechać do kraju i spotkać się z rodziną. Przyjaźni Hiszpanie, którzy siedzą wraz z nim w barze - jeden po drugim - stawiają przed Polakiem kolejne butelki napoju, by zwiększyć jego szanse na wygraną.

- Polak na saksach, którego nie stać przez pięć lat na kupno biletów do kraju? To kuriozum - oburzał się jeden z internautów. Inni utyskiwali, że reklama utrwala stereotypy na temat Polaków i jest dla nas obraźliwa.

- Reklama nie wpływa źle na wizerunek Polaków w Hiszpanii – ocenił na antenie Radia Zet Ryszard Schnepf, ambasador Polski w Hiszpanii.

Zobaczcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=WQf6Omq5GMU

Dokonaliśmy w ambasadzie gruntownej oceny tego spotu reklamowego. Zawiera on oczywiście pewne uproszczenia, ale w ogólnym wyrazie jest to przekaz, w naszej ocenie, pozytywny - podkreślił Schnepf, który zwrócił uwagę, że przedstawiony w reklamie polski robotnik budowlany, Jacek, to schludny i czysty fachowiec, który bardzo dobrze zna język hiszpański, a otoczenie odnosi się do niego z szacunkiem. - Jacek pokazany jest też jako człowiek, który tęskni za swoją rodziną i krajem, a te wartości są w Hiszpanii bardzo wysoko cenione - dodał ambasador.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Radio ZET
  Powered by ContentStream
  • ~NIEWOLNICWO IBERYJSKIE ?
   2012-03-26 10:02
   Szanowni Państwo , ta reklama nie obraża Polaków ale ...OŚMIESZA HISZPANÓW !!!
   Jak to jest że po tylu latach pracy W HISZPANII człowiek nie może sobie pozwolić na tak właściwie niewielki wydatek :)))

   Być może ten człowiek był przez cały był traktowany jako NIEWOLNIK :))))))

   CZYŻBY HISZPANIA TOLEROWAŁA NIEWOLNICTWO ???
  • ~bols10
   2012-03-26 10:02
   w proteście Polacy przestańcie pić Coca Coli
  • ~t
   2012-03-26 10:18
   ~kontakton2012-03-26 09:55
   Polacy to nieudacznicy ...o tym już wiadomo na całym świecie i stąd ta reklama

   może ja jestem nieudacznikiem ale z ciebie zwykła menda :(
  • ~kontakton
   2012-03-26 09:55
   Polacy to nieudacznicy ...o tym już wiadomo na całym świecie i stąd ta reklama
  • ~;';'\\\
   2012-03-26 09:51
   Na Ukrainie też będą rozgrywki meczów piłki nożnej .
  • ~Zbigniew II
   2012-03-26 09:42
   Według mnie przekaz jest następujący. Polskę stać na imprezę piłkarską a jej mieszkańcy pracują za głodowe stawki za granicą. Wyślijmy SMS i wyśłijmy wszystkich polaków do domu.Niech nie psują już rynku pracy.
  • ~woj.
   2012-03-26 09:46
   My Polacy obrażamy się na wszystko i na wszystkich. Nie obrażamy się tylko na własny tumiwisizm, niechlujstwo, złodziejstwo , lenistwo.
  • ~mkk
   2012-03-26 10:25
   Ale SMUTNA reklama. Biedak z Polski mieszka w norze z widokiem na sciane, jezdzi autobusem bo nie stac go na samochod, trzyma buty na balkonie, a dobrzy Hiszpanie daja mu szanse na wyjazd do ukachanych dzieci, stawiajac puste butelki po odrdzewiaczu.

   Ona ma chyba poprawc samopoczucie Hiszpanow z 23% bezrobociem, ze sa biedniejsi od nich (symboliczny Polak) i w trudniejszej sytuacji, a dobrzy Hiszpanie sa pomocni i stac ich na slodki napoj w barze...
  • ~nieudacznik
   2012-03-26 10:41
   Reklama nie obrażająca nikogo moim zdaniem.Na miejscu polaka mógłby być ukrainiec,rumun albo algierczyk.Gość wygląda na opóznionego w rozwoju hazardziste i pijaka który zamiast wracać do kraju w którym wzrost pkb jest największy w europie siedzi w hiszpanii która stoi na skraju bankructwa i jeszcze naciąga biednych ludzi na kody z coca coli.Typowy polski cwaniaczek który chce wziąść na litość dobrodusznych hiszpanów i zafundować sobie przelot i mecze za darmo.
  • ~Mark Twain
   2012-03-26 11:16
   @~MM
   Musza dlatego, iz wlasnie brak im tego dystansu.
   Brak rowniez poczucia humoru -czemu sie dziwie mniej.
   My -wszystko co nas dotyczy- rozebralibysmy na czynniki pierwsze dokonujac doglebnej analizy, czy aby cos (ktos) nas nie urazil.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.