Coca-Cola obraża Polaków? Reklama, która wywołała burzę

| Aktualizacja:
X

Hiszpańska reklama Coca-Coli oburzyła wielu Polaków. Powód? Jej głównym bohaterem jest polski robotnik, którego przez pięć lat nie stać było na bilet do Polski.

"Jacek" - Polak z reklamy Coca-Coli emitowanej w Hiszpanii od pięciu lat nie widział rodziny. W spocie widzimy, jak ze smutkiem patrzy na zdjęcie bliskich schowane w portfelu, po czym wysyła SMS-a w konkursie Coca-Coli. Wygrana biletów na Euro 2012 pozwoliłaby mu w końcu pojechać do kraju i spotkać się z rodziną. Przyjaźni Hiszpanie, którzy siedzą wraz z nim w barze - jeden po drugim - stawiają przed Polakiem kolejne butelki napoju, by zwiększyć jego szanse na wygraną.

- Polak na saksach, którego nie stać przez pięć lat na kupno biletów do kraju? To kuriozum - oburzał się jeden z internautów. Inni utyskiwali, że reklama utrwala stereotypy na temat Polaków i jest dla nas obraźliwa.

- Reklama nie wpływa źle na wizerunek Polaków w Hiszpanii – ocenił na antenie Radia Zet Ryszard Schnepf, ambasador Polski w Hiszpanii.

Zobaczcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=WQf6Omq5GMU

Dokonaliśmy w ambasadzie gruntownej oceny tego spotu reklamowego. Zawiera on oczywiście pewne uproszczenia, ale w ogólnym wyrazie jest to przekaz, w naszej ocenie, pozytywny - podkreślił Schnepf, który zwrócił uwagę, że przedstawiony w reklamie polski robotnik budowlany, Jacek, to schludny i czysty fachowiec, który bardzo dobrze zna język hiszpański, a otoczenie odnosi się do niego z szacunkiem. - Jacek pokazany jest też jako człowiek, który tęskni za swoją rodziną i krajem, a te wartości są w Hiszpanii bardzo wysoko cenione - dodał ambasador.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Radio ZET
    Powered by ContentStream
    • ~NIEWOLNICWO IBERYJSKIE ?
      2012-03-26 10:02
      Szanowni Państwo , ta reklama nie obraża Polaków ale ...OŚMIESZA HISZPANÓW !!!
      Jak to jest że po tylu latach pracy W HISZPANII człowiek nie może sobie pozwolić na tak właściwie niewielki wydatek :)))

      Być może ten człowiek był przez cały był traktowany jako NIEWOLNIK :))))))

      CZYŻBY HISZPANIA TOLEROWAŁA NIEWOLNICTWO ???
    • ~bols10
      2012-03-26 10:02
      w proteście Polacy przestańcie pić Coca Coli
    • ~t
      2012-03-26 10:18
      ~kontakton2012-03-26 09:55
      Polacy to nieudacznicy ...o tym już wiadomo na całym świecie i stąd ta reklama

      może ja jestem nieudacznikiem ale z ciebie zwykła menda :(
    • ~kontakton
      2012-03-26 09:55
      Polacy to nieudacznicy ...o tym już wiadomo na całym świecie i stąd ta reklama
    • ~;';'\\\
      2012-03-26 09:51
      Na Ukrainie też będą rozgrywki meczów piłki nożnej .
    • ~Zbigniew II
      2012-03-26 09:42
      Według mnie przekaz jest następujący. Polskę stać na imprezę piłkarską a jej mieszkańcy pracują za głodowe stawki za granicą. Wyślijmy SMS i wyśłijmy wszystkich polaków do domu.Niech nie psują już rynku pracy.
    • ~woj.
      2012-03-26 09:46
      My Polacy obrażamy się na wszystko i na wszystkich. Nie obrażamy się tylko na własny tumiwisizm, niechlujstwo, złodziejstwo , lenistwo.
    • ~mkk
      2012-03-26 10:25
      Ale SMUTNA reklama. Biedak z Polski mieszka w norze z widokiem na sciane, jezdzi autobusem bo nie stac go na samochod, trzyma buty na balkonie, a dobrzy Hiszpanie daja mu szanse na wyjazd do ukachanych dzieci, stawiajac puste butelki po odrdzewiaczu.

      Ona ma chyba poprawc samopoczucie Hiszpanow z 23% bezrobociem, ze sa biedniejsi od nich (symboliczny Polak) i w trudniejszej sytuacji, a dobrzy Hiszpanie sa pomocni i stac ich na slodki napoj w barze...
    • ~nieudacznik
      2012-03-26 10:41
      Reklama nie obrażająca nikogo moim zdaniem.Na miejscu polaka mógłby być ukrainiec,rumun albo algierczyk.Gość wygląda na opóznionego w rozwoju hazardziste i pijaka który zamiast wracać do kraju w którym wzrost pkb jest największy w europie siedzi w hiszpanii która stoi na skraju bankructwa i jeszcze naciąga biednych ludzi na kody z coca coli.Typowy polski cwaniaczek który chce wziąść na litość dobrodusznych hiszpanów i zafundować sobie przelot i mecze za darmo.
    • ~Mark Twain
      2012-03-26 11:16
      @~MM
      Musza dlatego, iz wlasnie brak im tego dystansu.
      Brak rowniez poczucia humoru -czemu sie dziwie mniej.
      My -wszystko co nas dotyczy- rozebralibysmy na czynniki pierwsze dokonujac doglebnej analizy, czy aby cos (ktos) nas nie urazil.