Przedstawiciele sztabu operacji antyterrorystycznej oświadczyli, że Debalcewo pozostaje pod kontrolą wojsk ukraińskich, choć separatyści cały czas atakują pozycje armii oraz samo miasto i okoliczne miejscowości. Sztab zapewnia, że Ukraińcy są w stanie odeprzeć ataki. 

Najbardziej zaciekłe walki toczą się we wsi Łohwynowo, która leży na drodze łączącej Debalcewo z Artemowskiem. Według dowódcy batalionu "Donbas" Semena Semenczenki, miejscowość została zdobyta przez Ukraińców. Trwa jej oczyszczanie z wrogich sił. Sztab podkreśla tymczasem, że cała trasa jest kontrolowana przez stronę ukraińską i leży w zasięgu jej ognia. Działają tam grupy dywersyjne, które są likwidowane przez Ukraińców. 

Prezydent Władimir Putin powiedział wcześniej, powołując się na separatystów, że bojówkarze otoczyli 8 tysięcy Ukraińców w "kotle debalcewskim" i liczą na to, że ci poddadzą się przed planowanym na północ w sobotę zawieszeniem ognia. 

Debalcewo ma strategiczne znaczenie - jest ważnym węzłem kolejowym, prowadzi przez nie także najkrótsza droga łącząca Donieck z Ługańskiem.

CZYTAJ TEŻ: Jak żyje się w Doniecku? Ludzie żebrzą o jedzenie, brakuje pieniędzy >>>