Ojciec Jolanty Kwaśniewskiej nie żyje

| Aktualizacja:
X

Julian Konty, ojciec Jolanty Kwaśniewskiej, nie żyje. Pochodził z wołyńskich Kresów, z terenów należących dziś do Ukrainy. Był emerytowanym oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Spocznie na gdańskim cmentarzu Srebrzysko, w środę.

Jolanta Kwaśniewska, jedna z trzech córek państwa Konty, z domu wyniosła dyscyplinę. Jej ojciec Julian, pułkownik pomorskich Wojsk Ochrony Pogranicza, wprowadził w domu wręcz żołnierskie wychowanie. Co więcej, tak się utarło, że w domu zawsze była traktowana jak chłopak. Rodzice nawet nazywali ją Włodkiem.

Julian Konty pochodził z Wołynia. Tam w ostatnich latach II wojny światowej, jako młody chłopak, był świadkiem krwawych porachunków hitlerowców i ukraińskich bojówek z polską ludnością. 3 marca 1943 roku wsie Borszczówka i Lidawka zostały spalone, a ich mieszkańcy rozstrzelani. Tam zginęła siostra Juliana Kontego - Zofia Kraśnicka z rodziną.

"Tu był mój dom rodzinny" - wspominał ojciec Jolanty Kwaśniewskiej na miejscu egzekucji, 6 listopada 2003 roku. "Przeszło 60 lat temu rozegrała się tragedia. 3 marca 1943 roku przybył oddział niemiecki i lokalnej policji - wymordował Borszczówkę i Lidawkę. Zginęła moja siostra, Zofia Krasicka z mężem Czesławem i ich dzieckiem. Byłem świadkiem grzebania zamordowanych około 250 osób pochowanych w tej bratniej mogile. Niedawno zmarł mój brat Feliks Konty" - dodał.

Julian Konty na emeryturze uczył przysposobienia obronnego w szkołach. Zmarł dziś, w Gdańsku.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  Powered by ContentStream
  • ~polak
   2015-07-14 01:07
   chyba w kiblu,była damą
  • ~sympatyk
   2011-08-29 22:12
   Pani Jolanta była naprawdę pierwszą damą, i nadal nie ma sobie równej.
  • ~asd
   2011-09-18 18:56
   prawdziwe nazwisko Kohn
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.