Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował do prezesa Telewizji Polskiej Juliusza Brauna o wyemitowanie filmu dokumentalnego Anity Gargas o katastrofie smoleńskiej pt. "Anatomia upadku".

Reklama

Producentem filmu jest Niezależne Wydawnictwo Polskie. Zarząd SDP zapewnia, że "producent i autorzy zadeklarowali, że gotowi są udostępnić film bezpłatnie".

"Pozwalamy sobie przypomnieć, że obowiązkiem telewizji publicznej jest wszechstronne informowanie o najważniejszych wydarzeniach współczesnej historii Polski. Katastrofa w Smoleńsku do takich należy" - czytamy w liście SDP.

Z kolei apel Solidarnych 2010 do NGC to reakcja na zapowiedzianą premierę innego filmu o katastrofie smoleńskiej, który będzie częścią serii "Katastrofy w przestworzach" - odcinek nosi tytuł "Śmierć prezydenta". W materiałach promocyjnych kanał NGC zapowiedział światową premierę swojego filmu na 27 stycznia.

Na skutek nacisków tytuł filmu został zmieniony (poprzedni to "Following orders", czyli "Wykonując rozkazy"), co jest dużym sukcesem - napisał na stronie solidarni2010.pl Jacek Kazimierski, członek Zarządu Solidarni 2010.

Byłoby niezwykle ważne, by opinia międzynarodowa mogła dowiedzieć się więcej na temat wydarzeń z 10.04.2010r. (nadal nie wiemy, co zostanie zaprezentowane w niedzielę) oraz gdyby National Geographic nawiązał do szokujących materiałów i nowych faktów zawartych w filmie "Anatomia upadku" Anity Gargas - czytamy w apelu "Solidarnych".