- Mamy do czynienia z wyraźnym zwycięstwem i wyraźną porażką, ale nie mamy do czynienia z klęską - podkreślił Donald Tusk. I dodawał: - Potrzebujemy pozytywnej opozycji. (...) Trzeba pracować ze zwycięzcami.

Reklama

Przewodniczący Rady Europejskiej skierował przy tym - jak mówił - słowa "otuchy" do swojego macierzystego ugrupowania, Platformy Obywatelskiej. Podkreślił, że "warto uszanować wynik, który stanowi dość duży kapitał zaufania, a także należy uszanować to, że zwyciężyli konkurenci".

Jednocześnie zapowiedział, że "jest do dyspozycji, niezależnie od tego, kto obejmie stanowisko premiera".

Dopytywany o przyczyny klęski PO, wskazał na fakt, że ""reputacyjnie taśmy były dotkliwym ciosem". - Ale nie sądzę, żeby to miało znaczenie dominujące - zastrzegł.

Wpływ miały mieć także kwestia imigrantów i m.in. zmęczenia dotychczasową władzą.

Tusk: musimy utrzymać pozycję Polski w Europie

Musimy utrzymać pozycję Polski w Europie i dobre relacje z sąsiadami - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dwa dni po wyborach parlamentarnych i po zwycięstwie PiS podkreślał, że będzie apelował o utrzymanie reputacji naszego kraju na świecie, która jest - jego zdaniem - jest znacznie lepsza niż w przekonaniu samych Polaków.

- Jest rzeczą bardzo ważną, byśmy wszyscy, bez wyjątku - niezależnie od emocji i nastawienia do samych siebie - byśmy potrafili utrzymać pozycję Polski w Europie i nasze dobre relacje z sąsiadami, bo to jest coś, co szczególnie poza granicami Polski widać bardzo wyraźnie - powiedział Tusk. Dodał, że niezależnie od różnicy poglądów między PiS a PO - która, jego zdaniem, jest oczywista - będzie apelował i wspierał wszystkich tych, którzy będą chcieli utrzymać "unikatową" pozycję Polski w Europie i na świecie.

Reklama

Były premier podkreślał, że jego pogląd na politykę zagraniczną był zawsze inny niż ten, który reprezentuje PiS.

- Wiadomo, że PiS jest trochę bardziej najeżony, jeśli chodzi o Europę i niektórych sąsiadów. Pytanie jest o proporcje, bo wygrali i mają prawo kształtować też politykę zagraniczną, byle nie przesadzili - powiedział szef Rady. Jednocześnie dodał, że nie ma co przesadzać z obawami o relacje Polski z innymi krajami pod rządami PiS.

- Tak jak tłumaczę to moim koleżankom i kolegom we wszystkich stolicach europejskich: nie ma co przesadzać z niepokojami, trzeba pracować z tymi, którzy wygrali, bo to jest demokracja - powiedział Tusk.

Po wyborach w Polsce wielu komentatorów podkreślało, że rządy PiS mogą stwarzać napięcia w relacjach z Unią Europejską, m.in. w zakresie polityki wobec Rosji, polityki klimatycznej czy imigracji.

Według danych PKW, Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nowym parlamencie 235 miejsc, a Platforma Obywatelska 138 mandatów.