Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna wyraził zadowolenie, że unijni ministrowie mówią w kwestii sankcji jednym głosem.

Reklama

- Konkluzja była taka, że absolutnie trzeba być konsekwentnym i to pojawiało się nie tylko w głosach przedstawicieli Europy Środkowej - powiedział Schetyna.

O tym, że Unia nie powinna na razie wprowadzać zmian do restrykcji mówił dziś także m.in. minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard.

- Nie sądzę, że należy teraz zmniejszać presję na Rosję, bo wciąż dochodzi do incydentów, które są nie do zaakceptowania - powiedział szef duńskiej dyplomacji.

Zdecydowanie sprawę stawia także litewski minister Linas Linkevicius: Jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać powinniśmy wręcz zwiększyć nacisk na Rosję, nie wykluczając także rozszerzenia sankcji. -

We wspólnym oświadczeniu ministrowie potępili naruszanie zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie. Ponownie zaapelowali o wycofanie stamtąd nielegalnych grup zbrojnych i ciężkiego sprzętu oraz o zabezpieczenie ukraińsko-rosyjskiej granicy.