Ćwiczenia odbywają się w ramach ustaleń, jakie zapadły między Polską i USA po zaostrzeniu się kryzysu na Ukrainie. Zdaniem Siemoniaka, pokazuje to, że słowa prezydenta Obamy o tym, iż Polska nigdy nie zostanie sama, mają pokrycie w faktach.

Reklama

Obecnie w Polsce na wspólnych szkoleniach z naszymi wojskowymi jest około 700-set żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej na ćwiczeniach - w ramach wsparcia sojuszniczego po wydarzeniach na Ukrainie - byli między innymi żołnierze z oddziałów powietrzno-desantowych.

- Rząd USA zamierza dalej przysyłać wojskowych, na kolejne ćwiczenia - poinformował obecny w Drawsku ambasador USA w Polsce, Stephen Mull. Do końca przyszłego roku w Polsce będą na zmianę obecne różne formacje wojskowe. Zgodnie z planem, w Polsce ma na stałe stacjonować sprzęt wojskowy, gotowy do użycia.

Polska po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską zaapelowała do sojuszników o większą obecność wojsk NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jako pierwsi odpowiedzieli Amerykanie, przysyłając więcej lotników do bazy w Łasku, a od jesieni zwiększając obecność kolejnych pododdziałów w ramach ćwiczeń. USA zamierzają rotacyjnie przysyłać kolejnych żołnierzy przez cały przyszły rok.

Reklama