Posłowie po nocy są wzywani do Sejmu, choć wojna nie wybuchła. Choć ideologiczna tak - mówił Michał Kamiński z Europejskich Demokratów podczas nocnej debaty, na której odbywało się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji. Kilka godzin wcześniej projekt został odrzucony przez zajmującą się nim sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

Reklama

Posłowie byli zgodni - zarówno ci z Nowoczesnej, Kukiz'15, PO i PSL - że partia rządząca oszukała swoich wyborców i nie kryli oburzenia sposobem prowadzenia prac na ustawą. - Tego, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, nie da się opisać inaczej niż oszustwo na wielką skalę - zaznaczał Wojciech Bakun (Kukiz'15). - Wpadliście w panikę po poniedziałkowych protestach - podkreślała Joanna Mucha (PO).

Ale macie wielki sukces - obudziliście państwo ludzi, którzy dotąd nigdy nie zajmowali się polityką. Obudziliście kobiety w każdym wieku, z różnych środowisk. Obudziliście ich partnerów, mężów, synów, ojców. I zrobiliście to ze względu na wasze ideologiczne zapędy. Mimo to, że oni nie interesowali się polityką, to polityka zajęła się nimi, bo spróbowała w brudnych buciorach wejść do ich sypialni - oświadczyła Mucha, zwracając się do posłów PiS.

Polki nie pozwolą wam na to, żebyście prowadzili je jak barany na rzeź. To stado baranów, które próbowaliście poprowadzić na rzeź, was stratuje - dodała posłanka PO.

PAP / Jacek Turczyk

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej zrzucała Prawu i Sprawiedliwości hipokryzję. Poinformowała, że jej partia będzie domaga się odrzucenia projektu.

Drodzy państwo z PiS, przestraszyliście się, prawda? Od dwóch tygodni dźwięczą mi w uszach wasze apele o ratowanie życia poczętego, o naszej rzekomej zgodzie na zabijanie. To waszymi głosami posłaliście do komisji projekt Ordo Iuris, projekt barbarzyński, skandaliczny, podły - zaznaczyła posłanka.

Nie boicie się Komisji Weneckiej, nie boicie się Komisji Europejskiej, ale okazało się na szczęście, że na waszej drodze ktoś inny może stanąć - kobiety. Polskie kobiety, waleczne, silne, mądre i ambitne. W poniedziałek w strugach deszczu walczyły o swoje prawa. Przestraszyliście się - podkreśliła Scheuring-Wielgus.

Obywatelski projekt ustawy ostał przyjęty do prac w Sejmie podczas poprzedniego posiedzenia. Za jego przyjęciem posłowie PiS zagłosowali jednomyślnie. Tylko że ci sami posłowie głosowali za jego odrzuceniem na pierwszym posiedzeniu komisji sprawiedliwości w tej sprawie. Komisja została zwołana w środę w przyspieszonym trybie, a podczas posiedzenia nie obyło się bez awantur. Opozycja kwestionowała prawomocność zwołania komisji i zarzucała partii rządzącej łamanie regulaminu sejmowego. Po około 40 minutach obrad projekt został odrzucony głosami między innymi posłów PiS. Stało się tak bez wysłuchiwania wnioskodawców projektu.

Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożył Witold Czarnecki (PiS) oraz grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Nowoczesna domagała się zorganizowania wysłuchania publicznego.

Reklama

Mariusz Dzierżawski, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej podkreślał podczas nocnej sejmowej debaty, iż zawiadomienie o tym, że komisja sprawiedliwości zbiera się o godzinie 17, otrzymali po godzinie 12. - A zawiadomienia o tej debacie w Sejmie nie otrzymaliśmy w ogóle. To, że przedstawiciele wnioskodawców znajdują się na tej sali, to skutek tego, że zajrzałem do internetu - mówił Dzierżawski. I dodawał, że wnioskodawcy nie otrzymali nawet możliwości zabrania głosu.

To jest kpina z pół miliona ludzi, którzy ten projekt poparli - oburzał się Dzierżawski.

Głosowanie nad tym, czy projekt zostanie odrzucony, czy z powrotem wróci do prac w komisji odbędzie się dziś o godzinie 10 rano.

Politycy PiS w prywatnych rozmowach przyznają, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. Przede wszystkim nie przewidziano takiego protestu społecznego przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Teraz głównym celem partii rządzącej jest odcięcie się od obywatelskiego projektu. Wiele wskazuje również na to, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić swoje regulacje - albo przez osobny projekt, albo przez interpretację obecnych przepisów. Głównym celem jest zakazanie aborcji z powodu wykrytego zespołu Downa.

O tym, że PiS nie zrezygnował jeszcze ze zmian w przepisach regulujących dostęp do aborcji, świadczy zapowiedź Krystyny Pawłowicz, która wczoraj na swoim profilu na Facebooku napisała:

"PiS wkrótce przedstawi WŁASNY projekt ustawy wyłączający 90 proc. obecnych aborcji i karanie kobiet, oraz przewidujący osłony dla kobiet w trudnych sytuacjach".