Jak czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia, do którego dotarła PAP, na kontach społecznościowych Staszewskiego, reżysera dokumentalnego i aktywisty LGBT, znajdują się informacje o samowolnym umieszczaniu w pasach ruchu drogowego znaków w postaci tablic informacyjnych w kilku językach o treści: "Strefa wolna od LGBT", "LGBT free zone" czy "Zone sans LGBT".

Reklama

Podkreślono, że tablice te mocowane są do istniejących już znaków drogowych, informujących o nazwie konkretnej miejscowości. "Sprawca przedmiotowych działań, jak sam twierdzi, działa z pobudek ideologicznych, politycznych, w kontrze do działań organów odnośnych jednostek samorządu terytorialnego" - czytamy w zawiadomieniu złożonym przez Sobolewskiego.

Chodzi o ustawianie tablic m.in. w Przemyślu, Istebnej, Lipnikach - wynika z zawiadomienia.

Zdjęcia tablic - umocowanych na znakach z nazwą miejscowości - pokazał na swoich profilach w mediach społecznościowych sam Bartosz Staszewski. Jedno przedstawia tablicę "Strefa wolna od LGBT" w Łososinie Dolnej.

Przy niemym sprzeciwie zaledwie dwóch z 15 radnych gmina Łososina Dolna stała się kolejnym bastionem "wolnym" od LGBT. Uchwałę przyjęto 31 maja 2019, czyli prawie dwa tygodnie po tym, jak do opinii publicznej dotarła informacja o samobójczej śmierci Milo, niebinarnej aktywistki. Radni walczą z "ideologią", ale też z "subkulturą LGBT, której treści niszczą ukształtowane przez Kościół katolicki wartości takiej jak: dążenie do poszukiwania prawdy, troska o rozwój moralny młodego pokolenia i instytucję rodziny". Jestem ciekaw, ilu dzieciaków LGBT dzięki takiej pomocy radnych zmaga się z myślami samobójczymi i depresją - napisał 4 września na facebooku aktywista.

Reklama

W kolejnym wpisie napisał, że przez kilka ostatnich dni jeździł po południowej Polsce, robiąc zdjęcia od Istebnej, przez Stary Sącz, Łososinę Dolną, Niebylec, Lesko, Przemyśl, Zarzecze, Jarosław aż po Lubaczów. "Mój projekt jest już na ukończeniu, pozostało mi tylko kilka zdjęć do zrobienia, a w najbliższym czasie będę publikował te zdjęcia, których jeszcze nie pokazywałem!" - napisał Staszewski.

Bartosz "Bart" Staszewski przedstawia się jako reżyser dokumentalny i aktywista LGBT. Twórca filmu "Artykuł osiemnasty". Organizator I Marszu Równości w Lublinie, członek zarządu Stowarzyszenia tegoż oraz członek Miłość Nie Wyklucza.

W czerwcu ze Staszewskim spotkał się prezydent Andrzej Duda, który spotkał aktywistę LGBT na wiecu wyborczym w Lublinie i zaprosił do Pałacu Prezydenckiego. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił wówczas, że spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze; wskazywał, że doszło do wymiany poglądów i argumentów, ale - zaznaczył Spychalski - na tym polega demokracja. Z kolei Staszewski mówił wówczas, że opowiedział prezydentowi o tym, "jak wygląda obecnie sytuacja osób LGBT, które czują się w Polsce zaszczute, czują się zaszczute przez prezydenta, przez partię PiS, która szczuje od kilku lat".