"Zostałem uprzedzony o możliwych prowokacjach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wobec Polski i Słowacji. SBU prowadzi aktywne działania przeciwko lobbystom Ukrainy w Unii Europejskiej. Nie wiem, jakiego rodzaju prowokacje są przygotowywane, ale mogą być w tym celu wykorzystane na przykład takie siły, jak nacjonalistyczna partia Swoboda" - oświadczył Czornowił w rozmowie z PAP. Wcześniej mówił o tym agencji UNIAN.

Reklama

Zdaniem deputowanego, który jest wiceszefem komisji spraw zagranicznych w Radzie Najwyższej Ukrainy, ostatnie działania SBU świadczą, że na jej celowniku znalazły się kraje Grupy Wyszehradzkiej: Czechy, Węgry, Słowacja oraz Polska.

"Niedawno na prośbę SBU z Ukrainy (pod zarzutem szpiegostwa - PAP) wydalono dwójkę czeskich dyplomatów, co doprowadziło do ochłodzenia relacji z Pragą. SBU przesłuchuje także obywateli Ukrainy, którzy otrzymują obywatelstwo Węgier, co wywołało napięcie w stosunkach z Budapesztem. Następna ma być Polska, a po niej Słowacja" - powiedział Czornowił.

"W związku z tym, że moje źródła uprzedzały mnie o prowokacjach przeciwko Węgrom, uznałem, że ich informacje są wiarygodne. Sądzę, że muszę poinformować o tym opinię publiczną" - podkreślił w rozmowie z PAP.

Szefem SBU jest Wałerij Choroszkowski, magnat medialny, uznawany za człowieka lojalnego wobec Moskwy. Czornowił uważa, że skandale dyplomatyczne, do których doszło w ostatnim czasie między Kijowem a Pragą i Budapesztem, są na rękę Rosji.Ukraina przygotowuje się obecnie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Liczy, że zostanie ona zawarta w drugim półroczu, kiedy pracami UE będzie kierować Polska.

Częścią umowy stowarzyszeniowej jest umowa o strefie wolnego handlu Ukraina-UE, która nie podoba się Rosji. Premier tego kraju Władimir Putin zachęca Ukraińców, by zamiast powoływać strefę wolnego handlu z UE, Ukraina weszła do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.

Goszcząc w kwietniu w Kijowie Putin oświadczył, że UE nie ochroni ukraińskich interesów tak dobrze, jak unia celna z trzema krajami poradzieckimi.

Sekretarz unii celnej Siergiej Głaziew zarzucił także w kwietniu Brukseli, że stosuje naciski wobec Kijowa.

"Oni (UE) dziś faktycznie szantażują Ukrainę, mówiąc, że udział Ukrainy w unii celnej przekreśla negocjacje (Ukrainy) o strefie wolnego handlu z UE. To nie jest obiektywne, są to raczej naciski polityczne i szantaż" - powiedział wówczas Głaziew.