Domena neverdeny.org, na której znajduje się petycja, została zarejestrowana raptem trzy dni temu w Tel Awiwie. „W imieniu sześciu milionów Żydów (ofiar Holokaustu) Stany Zjednoczone muszą zawiesić swoje relacje z Polską aż do uchylenia polskiego prawa negującego Holokaust” - czytamy na dwujęzycznej stronie.

Reklama

Petycji towarzyszy film pt. „Pójdę do więzienia”, udostępniony również w mediach społecznościowych Fundacji i serwisie YouTube. Na nagraniu amerykańscy Żydzi wyrażają obawy względem nowelizacji ustawy o IPN.

„Będę za nimi tęsknić, gdy mnie nie będzie” - mówi matka dwóch synów. „Żadne polskie więzienie mnie dziś nie przestraszy” - oznajmia starszy mężczyzna. Następnie wszyscy aktorzy powtarzają słowa „polski Holokaust”, za co ich zdaniem mogą trafić za kratki.

Za filmem i petycją stoi amerykańska Fundacja Rodziny Rudermana, istniejąca od 2000 roku z inicjatywy biznesmena Mortona E. Rudermana. Fundacja do tej pory zajmowała się głównie podtrzymywaniem więzi amerykańskich Żydów z Izraelem oraz wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych, ze szczególnym wskazaniem na dzieci.

Reklama

Swego czasu głośno było o raporcie, w którym Fundacja wskazywała, że niemal 100 proc. ról osób niepełnosprawnych w filmach hollywoodzkich jest grana przez zdrowych aktorów.