Obecnie na Ukrainie toczy się gorąca wojna - podkreślił Scholz - Musimy więc wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, ponieważ Rosja musi wycofać swoje wojska z Ukrainy.

Reklama

Odnosząc się do ewentualnych negocjacji pokojowych, Scholz powiedział, że wojna nie może przekształcić się w zamrożony konflikt. - Żeby Ukraina wygrała, wspieramy ją militarnie i politycznie. Musimy zaostrzyć sankcje wobec Rosji, co również potwierdziliśmy na szczycie G7 w Japonii – podkreślił.

"Musimy bronić naszych sojuszników"

Pochwalił też dobrą współpracę z Estonią, Łotwą i Litwą zarówno w ramach NATO, jak i w Unii Europejskiej.

Przyjaciele pomagają sobie nawzajem w potrzebie. Dlatego Niemcy i inni sojusznicy podjęli w zeszłym roku decyzję o rozmieszczeniu swoich jednostek nad Bałtykiem w celu poprawy bezpieczeństwa. Musimy bronić naszych sojuszników. Jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra terytorium NATO - mówił niemiecki kanclerz.

Scholz w Tallinie spotkał się z premier Estonii Kają Kallas i był gościem na kolacji roboczej, w której uczestniczyli także premierzy Łotwy Kriszjanis Karinsz i Litwy Ingrida Szimonyte. Jak pisze agencja BNS, omawiano m.in. politykę zagraniczną, politykę bezpieczeństwa, zbliżający się szczyt NATO w Wilnie oraz politykę energetyczną.