Jak wyjaśniła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, psy przyjechały do warszawskiego schroniska w czwartek. Dzięki decyzji pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego zadeklarowaliśmy pomoc schronisku, którym zainteresowała się prokuratura, organizacje pro-zwierzęce – mówiła. Podkreśliła przy tym, że zwierzęta te były przetrzymywane w bardzo złych warunkach.

Reklama

Przypomniała jednocześnie, że stolica przyjmie łącznie sto psów ze schroniska w Radysach i zaznaczyła, że miasto wsparło także pozostałe zwierzaki, darowizną w postacie trzech ton karmy.

Glusman zapewniła, że "Na Paluchu" psy będą miały zapewnioną 24-godzinną opiekę. Mówiła także o wysokim wskaźniku adopcyjności, jakim może pochwalić się to schronisko.

Dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu" Henryk Strzelczyk podkreślał natomiast, że schronisko skupia miłośników zwierząt. Cały zespół pracowników i wolontariuszy przyjął z zadowoleniem decyzję pana prezydenta – mówił o przyjęciu psów ze schroniska w Radysach Strzelczyk.

Reklama

Zaznaczył także, że od początku roku w schronisku jest 182 mniej psów. Dzięki tym wszystkim wysiłkom w dniu dzisiejszym jest ponad 270 wolnych boksów – poinformował i podkreślił, że są to miejsca dla zwierząt potrzebujących.

W związku ze schroniskiem dla psów w Radysach na Mazurach toczy się postępowanie prokuratury. Śledztwo, wszczęte w kwietniu przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ, dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, tj. warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, poprzez nierzetelne sprawowanie kontroli nadzoru weterynaryjnego nad schroniskiem.

W ubiegłym tygodniu prokuratura podała, że na terenie schroniska znaleziono 10 nieżywych psów, natomiast 70 wymagających leczenia psów zostało odebranych i przekazanych m.in. do lecznic weterynaryjnych, bo stan niektórych zwierząt zagrażał ich życiu.

W sobotę rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski podał informację o tymczasowym areszcie dla właściciela schroniska Zygmunta D. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami i posiadanie amunicji bez zezwolenia.