W Komendzie Głównej Policji mówią o nim per "pisarz". Nie tylko dlatego, że Bartłomiej Sienkiewicz jest prawnukiem słynnego autora "Krzyżaków".

Policjanci używają tej ksywy, by dać wyraz swojej niechęci dla nowego szefa. Ich zdaniem Sienkiewicz nie pała szczególnym entuzjazmem dla mundurowych - znacznie lepiej zna się na podlegających mu również tajnych służbach. Jak mówi w "Newsweeku" jeden z oficerów komendy wojewódzkiej z Gdańska:

  Sienkiewicz bywa na różnych odprawach, ale jest na nich bardzo bufonowaty. Prawie się nie odzywa. Widać, że to nie jego bajka.

Funkcjonariusze do dziś pamiętają mu też niefortunną wypowiedź, za którą musiał potem przepraszać. Sienkiewicz wypalił bowiem, ze potrzebna jest "zmiana mentalności policjantów, którzy sami często z patologicznych rodzin, nie potrafią właściwie zareagować na przemoc". CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Za kraty z pomidorówką

Tekę ministra spraw wewnętrznych Sienkiewicz objął na początku 2013 roku. Zmienił na tym stanowisku Jacka Cichockiego, którego premier Donald Tusk zabrał do swojej kancelarii. O Sienkiewiczu pisano wtedy, że to znakomity analityk i odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu, z wiedzą i doświadczaniem, a nie z łapanki. 

Sienkiewicz jest absolwentem wydziału filozoficzno-historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma też na koncie działalność opozycyjną. W latach 80. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i pacyfistycznej organizacji "Wolność i Pokój".  Przyjaciele z tamtych czasów opowiadają anegdoty, o tym jak w 1988 roku Sienkiewicz pomagał organizować Konferencję Praw Człowieka w Mistrzejowicach i miał przetransportować posiłki dla tysiąca osób. Esbecy złapali go, gdy wiózł pomidorową i zamknęli razem z zupą.

Obecny szef resortu MSW jest też jednym z założycieli Ośrodka Studiów Wschodnich, a na początku lat 90. był dyrektorem pionów analitycznych Urzędu Ochrony Państwa. Blisko współpracował z ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim i Andrzejem Milczanowskim.

Do 2002 r. był funkcjonariuszem UOP. Po odejściu ze służb rozpoczął prywatną działalność gospodarczą - Analizy Systemowe Bartłomiej Sienkiewicz, przemianowaną potem na Sienkiewicz i Wspólnicy. Jego firma zajmuje się doradztwem w zakresie energetyki. Pozbył się w niej udziałów, kiedy został ministrem. 

Sienkiewicz zachował jednak tekę i zdołał się wybronić. Teraz może być mu znacznie trudniej. Na pewno może liczyć na poparcie Platformy, choć formalnie nie jest z nią związany. Nie startował w wyborach, nie figurował na listach. Stał z boku, pracując najpierw w charakterze doradcy ds. międzynarodowych Macieja Płażyńskiego czy współpracując z Janem Rokitą.

Sienkiewicz przyznaje jednak, ze był emocjonalnie związany z PO od początku jej istnienia. Pracę w rządzie zaczął w momencie, gdy pojawiły się pierwsze problemy - Nikt nie jest mi w stanie zarzucić, że przyszedłem na łatwiznę. (...) To, że nie pełniłem nigdy funkcji politycznych, nie znaczy, że byłem poza polityką - mówił Sienkiewicz w dzienniku "Polska the Times".

W piątek okaże się, czy w tej wielkiej polityce zostanie.