Hitler honorowym obywatelem Szczecina. I nic nie można z tym zrobić

X

Adolf Hitler, Hermann Göring i Wilhelm Frick, nie powinni dłużej być honorowymi obywatelami Szczecina - uważają członkowie Stowarzyszenia Kontra 2000.

Od przeszło 12 lat kierują oni apele do szczecińskich radnych w tej sprawie. Miasto tłumaczy się, że obowiązujące w Szczecinie uchwały nie regulują kwestii pozbawiania honorowego obywatelstwa.

Stowarzyszenie skierowało w tym tygodniu do Prokuratury Rejonowej w Szczecinie wniosek o podjęcie działań mających na celu uchylenie uchwał w tej sprawie.

Prokurator dokument przyjął, ale czy podejmie jakąś aktywność w tej kwestii, pozostaje sprawą otwartą. Jesteśmy zdesperowani - mówi Henryk Michałowski, członek stowarzyszenia. Dodaje, że jeśli prokurator nie zareaguje, złożą zażalenie do wyższej instancji, a gdy będzie trzeba - do Strasburga. 

Adolf Hitler honorowe obywatelstwo Szczecina otrzymał w 1933 roku - pięć lat później odwiedził miasto.

Przywódcy III Rzeszy są wciąż honorowymi obywatelami również we Wrocławiu, Kołobrzegu, Legnicy, Olsztynie i wielu innych miastach.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: IAR
    Powered by ContentStream
    • ~czyt.
      2015-07-30 18:46
      Ne ma prawa?
      Ależ będzie, w 1 miesiąc :)
      Wystarczy złożyć oficjalne doniesienie do Prokuratry, na burmistrza (władza!) - o propagowanie ustroju faszystowskiego.
      Bo przecież utrzymywanie H.O. miasta to propagowanie!
      A jeżeli prokuratura odrzuci - skarżyć, skarżyć!
    • ~trtweg
      2015-07-30 18:46
      Stettin!!! Stettin!!! a nie żaden Szczecin.
    • ~Parada Cerowanych Dziewic
      2013-05-24 20:23
      Honorowi obywatele to kartki historii.
      Jest jedna historia - czy po każdym zakręcie można napisać historię od nowa ?
      Wycofać ich z listy, to tylko schować ich do archiwum, a nie da się ich wymazać z historii Szczecina i szerszej.
    • ~Bodzio
      2013-05-24 20:21
      Jakby nie było ważniejszych spraw. I co niby radni mają zrobić? Wykreślić to z rejestru? Jeśli to gdziekolwiek istnieje na piśmie, to powinno to znaleźć się w stanie nienaruszonym w jakimś muzeum. Stettin przed wojną i Szczecin po wojnie to dwa różne miasta. Tak jak Lwów niestety z Polską niewiele ma już wspólnego. Wyobraźcie sobie, że Ukraińcy ze Lwowa odwołują jakieś decyzje Polaków sprzed 1939, które nie mają żadnego praktycznego znaczenia i o których dzisiaj pamięta tylko garstka osób. Jest tyle ciekawszych i potrzebniejszych spraw dla społeczeństwa, o które można i należy walczyć i na które warto poświęcać energię.
    • ~ZbyszekD
      2013-05-24 20:25
      Niejaki Lenin rozpoczął w XXw. falę terroru i ludobójstwa stwarzając jeden z najbardziej zbrodniczych systemów w historii ludzkości. Nasz ukochany przywódca Gdańska całym sercem i duszą broni napisu ,,Lenin'' nad bramą stoczni i grozi tym którzy ten napis zrzucają prokuraturą. Czasem się szczypię i zastanawiam się czy to jawa czy mary senne.
    • ~Gemini
      2013-05-24 20:30
      Chyba wszyscy upadli na mózg!!!
      Przecież niemieckie miast nazywało się Stettin i zapewne prawnie nie obowiązują uchwały niemieckich radnych miasta Stettina w polskim Szczecinie.
      Wbijcie sobie do głowy w polskim Szczecinie obowiązują uchwały polskich radnych - to przecież dwie różne społeczności!!!
    • ~Andrzej Lisiak
      2013-05-24 20:03
      Historię można tylko oceniać, ale nie wolno w nią ingerować. A to, że w tamtym czasie ktoś taką decyzję podjął jest FAKTEM historycznym. A my możemy dzisiaj najwyżej przyjmować to do wiadomości lub nie. O Hitlerze można dzisiaj pisać jak najgorzej - i należy - ale nie można twierdzić, że nie istniał. Bo to jest już czystą głupotą.
    • ~Tofik
      2013-05-24 20:28
      re~PL2013-05-24 16:21
      Raczej obrzympałku jak Ryży, ten sam wzrost, ta sama anoreksja, ta sama gestykulacja, to samo POchodzenie.
    • ~!?!?!
      2013-05-24 18:52
      gdyby stalin był honorowym obywatel szczecina toby z tym problelem poradzono sobie w trymiga...
    • ~The Evil One
      2013-05-24 17:07
      O zmarlych nie nalezy zle mowic - bo jest to niezgodne z nasza wiara katolicka !