Hitler honorowym obywatelem Szczecina. I nic nie można z tym zrobić

2013-05-24 19:08 | Aktualizacja: 19:08
 Przemówienie Adolfa Hitlera

Przemówienie Adolfa Hitlera / AP)

Adolf Hitler, Hermann Göring i Wilhelm Frick, nie powinni dłużej być honorowymi obywatelami Szczecina - uważają członkowie Stowarzyszenia Kontra 2000.




Od przeszło 12 lat kierują oni apele do szczecińskich radnych w tej sprawie. Miasto tłumaczy się, że obowiązujące w Szczecinie uchwały nie regulują kwestii pozbawiania honorowego obywatelstwa.

Stowarzyszenie skierowało w tym tygodniu do Prokuratury Rejonowej w Szczecinie wniosek o podjęcie działań mających na celu uchylenie uchwał w tej sprawie.

Prokurator dokument przyjął, ale czy podejmie jakąś aktywność w tej kwestii, pozostaje sprawą otwartą. Jesteśmy zdesperowani - mówi Henryk Michałowski, członek stowarzyszenia. Dodaje, że jeśli prokurator nie zareaguje, złożą zażalenie do wyższej instancji, a gdy będzie trzeba - do Strasburga. 

Adolf Hitler honorowe obywatelstwo Szczecina otrzymał w 1933 roku - pięć lat później odwiedził miasto.

Przywódcy III Rzeszy są wciąż honorowymi obywatelami również we Wrocławiu, Kołobrzegu, Legnicy, Olsztynie i wielu innych miastach.






Źródło: IAR
Wypowiedzi: 31
  • ~tubylec2013-05-26 08:10

    Za Niemcow i Adolfa Szczecin to było europejskie miasto , dzisiaj to zaniedbana osada ludu ze Wschodu z blokowiskami i syfem..

  • ~Hans2013-05-26 00:04

    A dlaszego w Szczecinie nie ma pomnika honorowego obywatela Adolfa ???

  • ~proces kafki2013-05-25 20:35

    Kafka i ksiazka "Proces" w czasach obecnych!

  • ~do:ms2013-05-25 20:19

    Ja ze swej strony mogę tylko pogratulowac władzom wymienionych miast tak zaszczytnego mieszkańca.

    A ja nie rozumie o co chodzi- Stettin, Oppeln, Breslau, Kolberg to byly przeciez niemieckie miasta. Mogly przeciez miec jako "honorowego obywatela" nawet
    pospolita swinie. Po II WS i tak niewazne!

  • ~marga2013-05-25 15:30

    Marga do XXXY
    bardzo dobry pomysl i problem bylby rozwiazany

  • ~Baranów nie sieją, sami się rodzą.2013-05-25 14:36

    Zaraz , k... , zaraz . Miasta o nazwach Stettin, Breslau, Kolberg, Allenstein, podobnie jak państwo o nazwie Związek Radziecki , nie istnieją. Wystarczy, żeby
    w/w miasta wydały właściwe dekrety. A jak nie zaczną myśleć to wkrótce
    zjawi się pretendent do Króla Ostpreussen i każe wymieniać tabliczki na urzędach.

  • ~traktorek2013-05-25 14:08

    Formalnie to inny podmiot prawny - polska gmina nie jest prawnym następcą niemieckiej, więc nie może uchylać jej uchwał. I lepiej żeby tak pozostało, bo jeszcze się okaże, że są roszczenia wobec gminy niemieckiej (np. odszkodowawcze) i naszym przyjdzie płacić!

  • ~OBSERWATOR2013-05-25 13:22

    Jak czytam o takich radnych matołach to rzygać mi się chce na myśl, kogo my wybieramy do kierowania sprawami tego biednego skołowaciałego kraju. Po 1989r zmienialiśmy nazwy ulic,placów, parków, skrzyżowań - kolei, jak leci, eliminując wszystkich patronów, którzy w większości przypadków dobrze zasłużyli się krajowi,ale zalatywało od nich komuną. I to był wystarczający powód, aby zniknęli z map i prospektów naszych wsi i miast bezpowrotnie. Na ich miejsce pojawili się nowi "bohaterowie" - w wielu przypadkach przedwojenni przywódcy, którzy skompromitowali się w 1939r lub przyczynili się do największej tragedii narodowej jaką było Powstanie Warszawskie. Jeśli więc można było dokonać takich zmian, o których napisałem wyżej,to nie widzę powodów, aby w miastach lub wsiach po byłej III Rzeszy, nadal pozostawali na honorowych miejscach ludobójcy Polskiego Narodu. Wystarczy, że radni podejmą stosowne uchwały bądź przejawią inicjatywę co do zmiany odpowiednich przepisów prawa, jeśli takowe stanowi formalną przeszkodę w załatwieniu tej sprawy.

  • ~ms2013-05-25 09:53

    Ja ze swej strony mogę tylko pogratulowac władzom wymienionych miast tak zaszczytnego mieszkańca. "Duma i honor", to mieć zbrodniarza swoim "mieszkancem".

  • ~Polak.2013-05-25 09:12

    Jest tylko jedna rada: wyrzucić wszystkich radnych. Oni szkodzą Polsce i to w dosyć obrzydliwy sposób. Przecież ci radni wiedzą doskonale, że ci "honorowi" mieli za cel zniszczenie Narodu Polskiego i ci radni podtrzymuja ten plan gloryfikując ich. Dlaczego taką sprawą nie zajmie sie ktoś urzędujacy wyżej? Ta sprawa to nie tylko sprawa Szczecina i jego obywateli, to jest sprawa czci i godności całego Narodu.