Hitler honorowym obywatelem Szczecina. I nic nie można z tym zrobić

X

Adolf Hitler, Hermann Göring i Wilhelm Frick, nie powinni dłużej być honorowymi obywatelami Szczecina - uważają członkowie Stowarzyszenia Kontra 2000.

Od przeszło 12 lat kierują oni apele do szczecińskich radnych w tej sprawie. Miasto tłumaczy się, że obowiązujące w Szczecinie uchwały nie regulują kwestii pozbawiania honorowego obywatelstwa.

Stowarzyszenie skierowało w tym tygodniu do Prokuratury Rejonowej w Szczecinie wniosek o podjęcie działań mających na celu uchylenie uchwał w tej sprawie.

Prokurator dokument przyjął, ale czy podejmie jakąś aktywność w tej kwestii, pozostaje sprawą otwartą. Jesteśmy zdesperowani - mówi Henryk Michałowski, członek stowarzyszenia. Dodaje, że jeśli prokurator nie zareaguje, złożą zażalenie do wyższej instancji, a gdy będzie trzeba - do Strasburga. 

Adolf Hitler honorowe obywatelstwo Szczecina otrzymał w 1933 roku - pięć lat później odwiedził miasto.

Przywódcy III Rzeszy są wciąż honorowymi obywatelami również we Wrocławiu, Kołobrzegu, Legnicy, Olsztynie i wielu innych miastach.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: IAR
  • ~Andrzej Lisiak
   2013-05-24 20:03
   Historię można tylko oceniać, ale nie wolno w nią ingerować. A to, że w tamtym czasie ktoś taką decyzję podjął jest FAKTEM historycznym. A my możemy dzisiaj najwyżej przyjmować to do wiadomości lub nie. O Hitlerze można dzisiaj pisać jak najgorzej - i należy - ale nie można twierdzić, że nie istniał. Bo to jest już czystą głupotą.
  • ~niemcożerca
   2013-05-24 20:00
   Wnuczek Wehrmachtowca nie pozwala ?
  • ~Bodzio
   2013-05-24 20:21
   Jakby nie było ważniejszych spraw. I co niby radni mają zrobić? Wykreślić to z rejestru? Jeśli to gdziekolwiek istnieje na piśmie, to powinno to znaleźć się w stanie nienaruszonym w jakimś muzeum. Stettin przed wojną i Szczecin po wojnie to dwa różne miasta. Tak jak Lwów niestety z Polską niewiele ma już wspólnego. Wyobraźcie sobie, że Ukraińcy ze Lwowa odwołują jakieś decyzje Polaków sprzed 1939, które nie mają żadnego praktycznego znaczenia i o których dzisiaj pamięta tylko garstka osób. Jest tyle ciekawszych i potrzebniejszych spraw dla społeczeństwa, o które można i należy walczyć i na które warto poświęcać energię.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.