Platforma nie widzi problemu, pozostałe ugrupowania krytykują. Chodzi o sprawę posłanki Jagny Marczułajtis, która zrezygnowała ze stanowiska przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022, po tym jak media doniosły, że jej mąż chciał płacić za artykuły pozytywnie przedstawiające ideę igrzysk w Krakowie. Andrzej Halicki z PO powiedział w radiowej Trójce, ze po rezygnacji Marczułajtis ze stanowiska sprawa jest zakończona. Zdaniem Mariusza Błaszczaka z PiS, należałoby jednak zbadać sprawę pod kątem wydawania pieniędzy i korumpowania dziennikarzy

Reklama

>>>Marczułajtis rezygnuje. Co z olimpiadą w Krakowie?

Jarosław Kalinowski z PSL uważa z kolei, że cała sprawa będzie miała negatywny wpływ na ideę olimpijską w Krakowie. Zdaniem Marka Siwica z Twojego Ruchu, olimpiada w Krakowie powinna się odbyć, natomiast na czele Komitetu powinien stanąć człowiek pełnego zaufania i bez politycznych konotacji. Jerzy Wenderlich z SLD również uważa, że Komitetem powinna kierować osoba, która nie ma żadnych powiązań partyjnych. Jacek Kurski z Solidarnej Polski ma wątpliwości, czy olimpiada w Krakowie powinna się odbyć. Jego zdaniem jest wiele ważniejszych rzeczy, na które można wydać publiczne pieniądze. Chociażby na autostrady. Z kolei Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta ma nadzieję, że może teraz władze Krakowa zdecydują o wycofaniu się ze starań organizacji olimpiady zimowej. Jego zdaniem igrzyska zimowe w Krakowie to śmieszny pomysł.

>>>Korupcja przy organizacji igrzysk? Mąż posłanki próbował przekupić dziennikarzy?

Cała sprawa jest pokłosiem publikacji portalu lovekrakow.pl, który opisywał rozmowy, jakie dziennikarz serwisu prowadził z Andrzejem Walczakiem, mężem kierującej komitetem posłanki PO Jagny Marczułajtis. Walczak, który nie pełni w komitecie żadnej funkcji odesłał dziennikarza do Rafała Dyląga, dyrektora biura. Chodziło o uzgodnienie kwoty wynagrodzenia za pisanie artykułów, pozytywnie przedstawiających ideę igrzysk w Krakowie. Sprawą zajął się urząd miasta, który zapowiedział, że będzie kontrola w komitecie konkursowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. Miejscy urzędnicy sprawdzą finanse stowarzyszenia zajmującego się przygotowaniem wniosku zgłoszeniowego Krakowa do igrzysk w 2022 roku.

Reklama