Firma ASML poinformowała w poniedziałek, że władze w Holandii zakazały producentowi maszyn do produkcji czipów firmie ASML eksportowania do Chin niektórych urządzeń pracujących w głębokim ultrafiolecie (DUV).

"Licencja na dostawę systemów litograficznych NXT:2050i i NXT:2100i w 2023 r. została niedawno częściowo cofnięta przez rząd holenderski" - zaznaczono w komunikacie. Dalej czytamy, że "ma to wpływ na niewielką liczbę klientów w Chinach".

Reklama

Był nacisk USA. Holandia podjęła decyzję ws. eksportu do Chin

Jak się okazuje, oświadczenie firmy jest pokłosiem poniedziałkowego raportu Bloomberga. Przypomnijmy, że amerykańska agencja informacyjna podała, że pod naciskiem Waszyngtonu Haga częściowo cofnęła licencję na eksport niektórych typów maszyn DUV.

Władze Stanów Zjednoczonych chcą odciąć Chiny od technologii produkcji nowoczesnych czipów i zawarły już w tej sprawie porozumienie z Holandią i Japonią. Te z kolei są dominującymi wytwórcami sprzętu używanego w tej branży. Ta decyzja wpływa także na ASML i wielkość eksportu tej firmy do Chin. W oświadczeniu prasowym holenderska firma zaznaczyła, że zakaz nie będzie miał wpływu na wyniki finansowe firmy w 2023 r. ASML twierdzi również, że firma zyskała "większą jasność" po niedawnych rozmowach z USA na temat zakazu eksportu maszyn DUV do Chin. "W pełni przestrzegamy wszystkich przepisów i regulacji obowiązujących w krajach, w których działamy" - podkreśliło ASML.

Reklama

Decyzja Holandii. Chiny odpowiedziały

Na decyzję holenderskiego rządu zareagowała już strona chińska. W komunikacie wezwano Holandię do "zachowania bezstronności, szanowania zasad rynkowych i prawa oraz podjęcia działań w celu ochrony wspólnych interesów obu państw i ich firm oraz utrzymania stabilności międzynarodowych łańcuchów dostaw".

Odpowiedź podała agencja Reutera, która cytowała wypowiedź rzecznika chińskiego MSZ Wanga Wenbina.