Informację o wszczęciu procedury wydalenia z kraju przekazała rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska. - Rosyjska propagandystka Anna Kurbatowa zostanie przymusowo odesłana do FR (Federacji Rosyjskiej) – napisała na Facebooku.

Reklama

Hitlanska podkreśliła, że ukraińskie służby działają w tej sprawie wyłącznie w ramach obowiązującego w ich państwie prawa i że obecnie podejmowane są działania konieczne do oficjalnego wydalenia dziennikarki do Rosji. - Taki los spotka każdego, kto będzie pozwalał sobie na hańbienie Ukrainy – oświadczyła.

Wcześniej w środę MSZ Rosji oświadczyło, że bada okoliczności zniknięcia Kurbatowej, a rosyjskie media podawały informacje zarówno o zatrzymaniu dziennikarki przez służby ukraińskie, jak i o jej porwaniu.

Kanał 1. napisał w komunikacie, że nieznani sprawcy pojmali Kurbatową w pobliżu jej domu, wsadzili ją do samochodu i odjechali. - Według naszych danych Kurbatową zatrzymali pracownicy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - podała stacja.

Po tych doniesieniach mediów rosyjskich ukraińska gazeta internetowa "Ukraińska Prawda" zacytowała wypowiedź niewymienionego z nazwiska przedstawiciela SBU o tym, że "wszystko odbywa się w ramach prawa".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział mediom, że administracja prezydenta Władimira Putina będzie zabiegała o wyjaśnienie sytuacji i zastrzegł, że na razie brak na ten temat pełnych informacji.

Kurbatowa trafiła niedawno do bazy danych projektu internetowego Myrotworec (Rozjemca), w którym wolontariusze dokumentują przestępstwa popełnione przez wspieranych przez Moskwę bojowników w Donbasie. Dziennikarce zarzuca się tendencyjne informowanie o sytuacji na Ukrainie.