Państwowa Komisja Wyborcza testuje serwery informatycznego systemu wyborczego, tak, by w najbliższą niedzielę, gdy pójdziemy do urn. wszystko zadziałało jak należy. Testy prowadzone pod pełnym, rzeczywistym obciążeniem mają wyeliminować ewentualne usterki. Jednak - jak podkreśla Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej, gość Polskiego Radia 24, działanie systemu nie będzie miało wpływu na wynik wyborczy.

Reklama

Testy muszą być przeprowadzone po to, żeby wszystkie usterki oprogramowania wyeliminować przed rozpoczęciem głosowania - mówi Krzysztof Lorentz. Jednak działanie systemu nie ma znaczenia jeśli chodzi o ustalenie wyników wyborczy - dodaje. Jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, wynik wyborów ustalają ludzie, nie komputery. To komisje obwodowe liczą ile na kogo oddano głosów. Informatyka wyborcza służy tylko usprawnieniu i przyspieszeniu pracy" - dodaje.

W najbliższych wyborach samorządowych będziemy wybierać rady gmin, powiatów, sejmiki województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybory odbędą się w ponad 2,5 tysiąca gmin i ponad 300 powiatach. Łącznie wybierzemy kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli władz lokalnych. Lokale wyborcze czynne będą w najbliższą niedzielę od 7 do 21. Jutro o północy zaczyna się cisza wyborcza.

ZOBACZ TAKŻE: Jak głosować? Oto najnowsza INSTRUKCJA PKW>>>