Do Ruchu Palikota wstąpili Franciszek Piątkowski, Monika Wac i Kamil Zińczuk. Wac i Zińczuk przez dwie poprzednie kadencje byli radnymi rady miasta Lublin. W ostatnich wyborach samorządowych nie uzyskali mandatów radnych.

Wac powiedziała, że przez ostatnie dwa lata była trochę poza polityką, ale dzięki temu mogła niektóre sprawy lepiej zobaczyć z boku. Jej zdaniem SdPl jako projekt polityczny dobiega końca. Ten projekt się wyczerpał, nie udał się - podkreśliła.

Mamy energię, mamy doświadczenie, mamy wiedzę o samorządzie zdobytą przez dwie kadencje w radzie miasta Lublin. Chcielibyśmy tę wiedzę i to doświadczenie spożytkować. Dla nas najbardziej wiarygodną ofertą lewicową jest Ruch Palikota i stąd ta decyzja - tłumaczyła.

Wac dodała, że rozmawiała z szefem Rady Politycznej SdPl Markiem Borowskim. Życzył mi powodzenia, rozumie decyzję - zaznaczyła.

Palikot uważa, że nowi członkowie Ruchu, którzy - jak podkreślił - są młodzi, mają doświadczenie polityczne i nie stracili jeszcze wiary w to, że polityka może być ideowa, dadzą impuls do budowania środowisk i struktur przygotowujących partię do wyborów samorządowych.

Zaczynamy ofensywę organizacyjną przygotowującą Ruch Palikota do wyborów samorządowych. One są za dwa lata, ale jeśli się myśli o wystawieniu kilkudziesięciu tysięcy kandydatów w skali całego kraju, to czas najwyższy - powiedział.

Pytany o pogłoski, jakoby do Ruchu Palikota mieli przechodzić posłowie Platformy Obywatelskiej, Palikot powiedział, że dopóki ktoś sam publicznie nie ogłosi takiego przejścia, on nie będzie podawał nazwisk. Dodał jednocześnie, że prowadzone są rozmowy z około dziesięcioma osobami, które chcą odejść z PO.

Proszę mi wierzyć, że namawiamy ich do nieodchodzenia, ponieważ to automatycznie oznacza utratę większości przez Platformę i PSL i być może wybory - zauważył Palikot.

Fundowanie zbyt szybko, zbyt pospiesznie tych wyborów, zaledwie kilka miesięcy po wyborach, na dwa miesiące przed Euro2012, byłoby politycznie nieodpowiedzialne - dodał.

Palikot uważa, że po mistrzostwach Euro2012 premier Donald Tusk powinien dokonać rekonstrukcji rządu, przedstawić nowe expose i nowy pomysł na Polskę. Jeśli to zrobi, to dostanie siłą rzeczy jakiś kolejny kredyt zaufania od nas obywateli, także od opozycji. Jeżeli nie, to jesienią się będziemy zastanawiali, co dalej z tym zrobić - powiedział Palikot.