Sąd uznał "Rzeźnika" za winnego próby zabójstwa biznesmena Sylwestra O. Ryszard Niemczyk ostrzelał z karabinu maszynowego dom, w którym znajdował się biznesmen. Niemczyka uniewinniono natomiast od zarzutu, w którym prokuratura przypisała mu wcześniejsze zlecenie zabójstwa Sylwestra O. Pod jego samochodem podłożona została bomba.

Ryszard N. był oskarżany między innymi także za zastraszanie szeregu osób, pranie brudnych pieniędzy, a także zgłoszenie fikcyjnego wypadku drogowego, by wyłudzić odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej

Niemczyk jest współwinnym zabójstwa Andrzeja Kolikowskiego pseudonim Pershing domniemanego przywódcy gangu pruszkowskiego. "Pershing" zginął 5 grudnia 1999 roku w Zakopanem. Wymiar sprawiedliwości podejrzewa również, że "Rzeźnik" jest zamieszany w zabójstwo byłego komendanta głównego policji Marka Papały 25 czerwca 1998 roku oraz wiele innych zbrodni.

29 października 2000 roku Niemczyk uciekł w niewyjaśnionych okolicznościach z aresztu śledczego w Wadowicach. Był najbardziej poszukiwanym przestępcą w Polsce.