Z sondażu przeprowadzonego przez największy serwis społecznościowy dla medyków Konsylium24 wynika, że 62 procent z nich nie wiedziałoby jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji. Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1008 lekarzy różnych specjalności.

Doktor Michał Feldman z Konsylium24 mówi, że również specjaliści chorób zakaźnych oczekują instrukcji na wypadek zawleczenia wirusa Ebola. Aż 44 procent z nich nie wiedziałoby, jak postąpić - wynika z sondażu. Zaznacza, że w innych krajach już dawno lekarze otrzymali zalecenia w tej sprawie. 

Czytaj więcej: Od zakażenia do zachorowania. OBJAWY gorączki krwotocznej Ebola>>>

Feldman podkreśla, że chodzi o informacje dotyczące organizacji opieki zdrowotnej w tej sytuacji lub numer telefonu, gdzie można je uzyskać. Zawsze może zdarzyć się, że trafi pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola i wtedy musimy wiedzieć, gdzie należy go kierować, czym transportować, aby chronić innych - zaznacza. Według niego, lekarze nie mają podstawowych informacji na ten temat.

Liczba ofiar epidemii gorączki krwotocznej Ebola w zachodniej Afryce wrosła do 1229. Do tej pory odnotowano 2240 przypadków zarażenia się śmiertelnym wirusem - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Instrukcje postępowania dla lekarzy w przypadku podejrzenia u pacjenta wirusa Ebola są opracowywane - zapewnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie.

Monika Wróbel - rzeczniczka Instytutu mówi, że wkrótce lekarze otrzymają instrukcje. Jesteśmy w trakcie opracowywania zasad, które byłyby do wykorzystania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Ebola - zaznacza. Dodaje, że to są konkretne informacje dotyczące tego, co powinien zrobić lekarz, gdzie skierować pacjenta oraz gdzie zadzwonić w takiej sytuacji.

Rzeczniczka tłumaczy, że w przypadku wirusa Ebola obowiązują standardowe zasady postępowania, jak w przypadku innych chorób zakaźnych. Trzeba odizolować pacjenta z podejrzeniem zakażenia i zastosować podstawowe środki zapobiegawcze przeniesieniu się choroby na inne osoby - podkreśla.

Dziś poinformowano, że w Berlinie do szpitala trafiła około 30-letnia kobieta, która może być nim zarażona. Wiadomo, że niedawno wróciła z jednego z krajów, w którym rozprzestrzenia się Ebola.

Czytaj więcej: Ebola w Berlinie? Stwierdzono objawy wirusa u kobiety, która wróciła z Afryki>>>