Zgoda na to oznaczałaby uznanie niepodległości państwa palestyńskiego.

Reklama

"Jeśli treść rezolucji do uzgodnienia będzie taka, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla Izraela, ale będzie jakoś posuwała sprawę Palestyny do przodu, i wydaje się, że jakiś cień szansy na kompromis jest, to będziemy gotowi za tym zagłosować" - mówił Tusk w poniedziałek w Toruniu, pytany, jak Polska zagłosuje w sprawie Palestyny.

Jak zaznaczył: "Nie mamy poczucia, aby doszło do ustalenia większościowego, jeśli chodzi o światową opinię publiczną, tekstu ewentualnej rezolucji. Długo rozmawialiśmy na ten temat z prezydentem Komorowskim, który będzie reprezentował Polskę w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz z ministrem Sikorskim".

Reklama

Tusk ocenił, że "zadaniem Polski jest być jednym z tych państw, które nie powinny pozwolić na jakiś wzrost zagrożenia wobec państwa Izrael". "Uważamy, że to jest jednak jedno z niewielu demokratycznych państw, jest to jednak wspólnota, która żyje mniej więcej zgodnie ze standardami, jakie przyjęliśmy w Europie" - argumentował.

"Polska na pewno nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela" - mówił premier.

"Osłabienie państwa Izrael nie powinno wchodzić w rachubę, ale Polska też zawsze szanowała - niezależnie od tego kto rządził - Palestyńczyków" - podkreślił szef polskiego rządu.

Reklama

Doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczyna się we wtorek. Autonomia Palestyńska wielokrotnie zapowiadała, że wystąpi podczas niej o członkostwo w Organizacji lub o podniesienie swojego statusu w niej do rangi państwa nieczłonkowskiego

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę, uważając ją za próbę podważenia legalności jego własnej państwowości.

Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyrażają sprzeciw wobec pomysłu Palestyny, argumentując, że przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych.