Interesująco wygląda zestawienie rozpoznawalności polityków. Aż 71 procent badanych nie wie kim jest Władysław Kosiniak Kamysz (minister pracy), 66 procent nie rozpoznaje Elżbiety Bieńkowskiej (minister rozwoju regionalnego), a 59 procent Stanisława Kalemby (minister rolnictwa). Ponad 40 procent badanych deklaruje, że nie zna takich polityków jak Sławomir Nowak (minister transportu), Bogdan Borusewicz (marszałek Senatu), czy Piotr Duda (przewodniczący NSZZ Solidarność).

Reklama

Z sondażu wynika, że Polacy wciąż największym zaufaniem darzą prezydenta. W badaniu zaufania społecznego CBOS Bronisław Komorowski uzyskał 70-procentowy wynik.To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich polskich polityków. Drugi w tym zestawieniu jest Aleksander Kwaśniewski, któremu ufa 54 procent badanych. Badanie przeprowadzono na początku kwietnia, więc nie wiadomo jak na postrzeganie byłego prezydenta wpłynęły niedawne doniesienia o lobbingu dla Akronu.

Wśród polityków rządzącej koalicji największym zaufaniem cieszy się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 43-procentowy wynik i czwarta lokata, to znacznie lepsza pozycja niż chociażby premiera Donalda Tuska. Szef rządu plasuje się na ósmej pozycji z 34-procentowym zaufaniem. Dziewiąty jest Jarosław Kaczyński, któremu ufa 33 procent.

Jeśli zmienić kryteria i zapytać Polaków o to, któremu politykowi ufają najmniej, to na czele rankingu znajduje się Janusz Palikot. Nie wierzy mu 57 procent badanych. Drugi w tej klasyfikacji jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 50 procent badanych, a trzeci Donald Tusk. Szefowi rządu nie ufa 49 procent. W czołówce uplasowali się również Antoni Macierewicz i marszałek Sejmu Ewa Kopacz - po 42 procent nieufających oraz Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 37 procent badanych.

CBOS przeprowadził badanie zaufania do polityków na początku kwietnia, w dniach 4-10 kwietnia na liczącej 1150 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.