Najbardziej przekonane są do tego kobiety - powyższe zdanie podziela aż 57 proc. z tych, które wzięły udział w badaniu (4 proc. uważa, że wynik KO będzie gorszy). W przypadku mężczyzn odsetek przekonanych, że wystawienie Kidawy-Błońskiej doda Koalicji punktów, jest niższy i wynosi 35 proc. (gorszego wyniku spodziewa się 15 proc.). Wygląda więc na to, że cel polityków KO - a więc pokazanie łagodniejszej twarzy lidera i zjednanie elektoratu kobiecego - jest w zasięgu. Przyznają to nawet politycy PiS. Mając do wyboru twarz Grzegorza Schetyny i twarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, nie trzeba być profesorem nauk politycznych, żeby wiedzieć, że pokazanie wicemarszałek zrobi PO lepiej - mówi nam Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego PiS.

Z sondażu wynika, że w kolejnych dniach KO musi jeszcze popracować nad rozpoznawalnością swojej kandydatki i tym, by zaczęła budzić pozytywne emocje wśród większej liczby wyborców. Na razie niemal co czwarty ankietowany nie ma zdania na temat kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a co piąty uważa, że wynik KO będzie taki sam jak przy kandydowaniu Grzegorza Schetyny. To dobra sytuacja, gdy w kampanii wyborczej jest duża liczba osób niezdecydowanych. To działa mobilizująco na kandydatów – ocenia Jacek Protas, "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w Elblągu. To też duże pole do popisu dla pani marszałek, by przekonać do siebie wyborców, pokazać, że jest się prawdziwym liderem. Sondaż potwierdza, że decyzja o wystawieniu pani marszałek była słuszna i tak samo uważają Polacy - dodaje.

Kolejne pytanie w sondażu dotyczyło tego, kto byłby lepszym premierem. Na pierwszym miejscu znalazł się urzędujący szef rządu Mateusz Morawiecki (38 proc. wskazań), za nim Małgorzata Kidawa-Błońska (24 proc.), a podium zamyka Robert Biedroń (14,4 proc.). Polacy premiują to, co sprawdzone i zweryfikowane bieżącą polityką. To cieszy, ale nie wprawia nas w euforię. O tym, kto będzie premierem, zdecydują wyniki wyborów, nie sondaże - uważa Joachim Brudziński z PiS.

Z kolei Jacek Protas z KO mówi o obiecującym wyniku. Tak niewielka różnica między urzędującym premierem, mającym cały aparat rządowo-medialny za sobą, a pretendentem do tego stanowiska, jest dobrym prognostykiem - ocenia.

Z badań wynika, że mieszkańcy większych miast częściej widzą Małgorzatę Kidawę-Błońską na stanowisku premiera (na wsiach 13 proc., w metropoliach pow. 500 tys. mieszkańców – już 45 proc.). Odwrotnie jest w przypadku Mateusza Morawieckiego - on może liczyć na poparcie 50 proc. i więcej ankietowanych pochodzących ze wsi i miast do 50 tys. mieszkańców. Natomiast im większe miasto, tym bardziej odsetek ten maleje - aż do 14 proc. w największych metropoliach. Ciekawie wyglądają też wyniki z uwzględnieniem płci respondentów - zarówno większość mężczyzn, jak i kobiet, jako najlepszego przyszłego premiera wskazało Morawieckiego.