Jusef Butros-Ghali, bratanek byłego sekretarza generalnego ONZ Butrosa Butrosa-Ghalego, kojarzony jest z polityką, która z jednej strony przyspieszyła wzrost gospodarczy Egiptu, z drugiej zaś pogłębiła majątkowe rozwarstwienie społeczeństwa.

Reklama

Pod koniec stycznia bieżącego roku, tuż przed ustąpieniem prezydenta Hosniego Mubaraka, zrezygnował ze stanowiska ministra i wyjechał za granicę. Według egipskich mediów, przebywa obecnie w stolicy Libanu, Bejrucie.

Jak orzekł sąd, minister zabrał sześć skonfiskowanych przez władze celne samochodów osobowych, w tym trzy Mercedesy i trzy BMW, do własnego użytku i przekazał 96 takich samochodów innym osobom. Łączna wartość tych pojazdów wynosiła 35,8 mln funtów egipskich (6 mln dolarów).

Drugim wymienionym w wyroku przestępczym czynem Butrosa-Ghalego jest wykorzystanie komputerów i drukarek ministerstwa finansów do wyprodukowania znacznej ilości materiałów agitacyjnych, związanych z jego kandydowaniem do parlamentu w wyborach w 2010 roku. Sprzęt resortu był użytkowany w tym celu przez ponad sześć miesięcy.

Wymierzona przez sąd kara to 15 lat ciężkich robót w sprawie samochodów i tyle samo w sprawie drukarek, co sumuje się w 30 lat. Ponadto minister ma zwrócić 35,8 mln funtów tytułem wartości samochodów i zapłacić podobną kwotę jako grzywnę.