Nie żyje profesor Hilary Koprowski, twórca szczepionki przeciwko polio. Przyczyną śmierci 96-letniego naukowca było zapalenie płuc. Od kilku miesięcy stan zdrowia profesora pogarszał się. Jak poinformowali jego bliscy, Hilary Koprowski zmarł we własnym domu.
Profesor Koprowski pochodzi z Polski. Urodził się w Warszawie w 1916 roku i ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1939 roku wyjechał do Rzymu, a w 1944 roku osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Tam opracował szczepionkę przeciwko wirusowi polio, który wywołuje chorobę Heinego-Medina, którą po raz pierwszy podano dzieciom w 1950 roku. W ciągu kilku lat dzięki wynalazkowi Koprowskiego udało się opanować epidemię Heinego Medina. W 1959 roku z i jego inicjatywy przekazano Polsce kilka milionów szczepionek przeciwko polio.


Reklama

Syn profesora w rozmowie z amerykańskimi mediami przyznaje, że ojciec był osobą kontrowersyjną. Był niezwykle charyzmatyczny, ambitny i wymagający, co spowodowało, że jedni go uwielbiali, inni nienawidzili - mówił Chriostopher Koprowski.Profesor Koprowski był dyrektorem Instytutu Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Był też członkiem zagranicznym PAN, profesorem nadzwyczajnym Thomas Jefferson University oraz innych prestiżowych stowarzyszeń naukowych. Od 1957 r. do 1991 r. kierował Instytutem Wistar w Filadelfii. Jeszcze dwa lata temu był aktywny zawodowo.Jego pasją była muzyka, ukończył warszawskie konserwatorium muzyczne, był pianistą.

W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała my tytuł Honorowego Obywatela. Był też kawalerem Orderu Uśmiechu i doktorem honoris causa kilku polskich uczelni.