"W incydencie zginęła jedna osoba. To korespondent wojskowy Władlen Tatarski" - poinformowało ministerstwo w serwisie Telegram. Dodano, że "szesnaście osób zostało rannych".

Reuters nazywa Tatarskiego jednym z najbardziej znanych blogerów wojennych; jego kanał w serwisie Telegram śledziło ponad pół miliona osób. Niezależny rosyjski portal Meduza wyjaśnia, że Tatarski pochodził z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy i brał udział w walkach po stronie prorosyjskich separatystów. Wcześniej odbywał wyrok za napad z bronią w ręku.

Reklama

Gdy Rosja w zeszłym roku anektowała okupowane terytoria Ukrainy, Tatarski gościł na uroczystości z tej okazji na Kremlu - podał Reuters.

Reklama

Agencja informacyjna TASS, cytując źródło w organach ścigania, twierdzi, że wybuch był "spowodowany przez improwizowane urządzenie wybuchowe ukryte wewnątrz posągu podarowanego Tatarskiemu w prezencie".

Kawiarnia, w której doszło do wybuchu, należała w przeszłości do założyciela najemniczej Grupy Wagnera, biznesmena związanego z Kremlem, Jewgienija Prigożyna - podała rosyjska redakcja BBC.