To jest bardzo poważny problem, zaniedbany przez lata. Kwestia moralna chyba jest bezdyskusyjna - Polacy nie otrzymali zadośćuczynienia (od Niemiec). Kwestia prawna jest zawile skomplikowana, ponieważ w różnych dekadach tych ostatnich 70 lat różne decyzje zapadały, albo deklaracje były składane - powiedział szef MSZ w czwartek w radiowej Trójce, pytany o kwestie reparacji od Niemiec za II wś.

Reklama

Minister poinformował, że w MSZ została uruchomiona "weryfikacja i kwerenda" wszystkich decyzji w sprawie reparacji od Niemiec. Będziemy próbowali zamówić do poszczególnej decyzji ekspertyzy, aby wyjaśnić, czy one są przesądzające - zaznaczył.

Pytany, czy nie powinna być najpierw przeprowadzona kwerenda, a dopiero potem dyskusja ws. reparacji, szef MSZ powiedział: Ja nie uczestniczę w dyskusji, ja tylko informuję, co robię. Na uwagę, że to politycy rozpoczęli dyskusję, a nie media, minister odpowiedział, że musi być przeprowadzona kwerenda prawna, ekspertyzy i kwerenda stanu strat. To jest poważny bilans, który trzeba dokonać - podkreślił.

Te wszystkie elementy muszą być zebrane razem i wtedy decyzja rządowa, bądź jeszcze szerzej polityczna (ws. reparacji), być może nawet we współpracy z prezydentem i ze środowiskami politycznym, może być podjęta - zaznaczył Waszczykowski.

Reklama

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego, bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

W sierpniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec.

Sprawa uzyskania reparacji od Niemiec za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej jest niejednoznaczna. 23 sierpnia 1953 r. PRL zrzekła się formalnie roszczeń, jednak skuteczność tego aktu jest kwestionowana przez niektórych politologów i prawników.