Dziś, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, oddajemy hołd pamięci wszystkich, którzy w czasie narodowosocjalistycznej dyktatury byli wykluczeni, upokorzeni, obrabowani, wypędzeni, prześladowani, torturowani i mordowani - powiedział przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.

Reklama

Dodał, że pamięć o tamtych zbrodniach ma być przestrogą, ale i zachętą do wysiłków, by wszyscy ludzie w Niemczech mogli cieszyć się wolnością, równością i żyć bez strachu. (...) To pozostaje naszym celem - zapewnił.

Jednak wydarzenia minionych miesięcy i ujawnienie serii morderstw popełnionych przez grupę neonazistów pokazuje, że Niemcom "jeszcze nie udało się tego celu zrealizować"; wykryta niedawno terrorystyczna grupa z Zwickau o nazwie Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU) była odpowiedzialna za zamordowanie co najmniej dziewięciu imigrantów i niemieckiej policjantki.

Za niepokojące Lammert uznał również wnioski opublikowanej niedawno na zlecenie Bundestagu ekspertyzy o antysemityzmie, która przypisuje antysemickie poglądy i postawy 20 procentom mieszkańców Niemiec. To dokładnie o 20 procent za dużo - powiedział Lammert.

Poruszające przemówienie wygłosił ocalały z getta warszawskiego, niemiecki krytyk literacki 91-letni Marcel Reich-Ranicki. Wspominał on dzień 22 lipca 1942 r., kiedy to rozpoczęła się likwidacja getta. Tego dnia protokołował przebieg spotkania w budynku Rady Starszych getta ze Sturmbannfuhrerem SS Hermannem Hoefle. Tam dowiedział się o rozkazie natychmiastowego "przesiedlenia" getta warszawskiego. Wiedziałem, że na największe miasto żydowskie Europy zapadł wyrok śmierci - powiedział.

Wysiedlenie z Warszawy miało tylko jeden cel - śmierć - mówił urodzony we Włocławku Reich-Ranicki. Sam wraz z żoną Teofilą zdołał uciec getta. Ukrywał się u polskiej rodziny na warszawskiej Pradze. W 1958 r. wyemigrował do RFN.

27 stycznia, rocznica wyzwolenia w 1945 r. hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jest w Niemczech od 1996 r. dniem pamięci o ofiarach narodowego socjalizmu. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W piątkowej uroczystości w Bundestagu wzięli udział prezydent Niemiec Christian Wulff i kanclerz Angela Merkel.

Reklama