NBC News pokazuje starcia polskich służb z imigrantami, po tym, jak tysiące osób próbowało przedrzeć się przez granicę. Stacja dodaje, że władze w Mińsku są oskarżane, że ten atak to polityczna zemsta za unijne sankcje na Białoruś.

Reklama

O sprawie mówi też amerykańska telewizja CBS. Dziennikarze tej stacji wskazują, że na granicy utkwiły tysiące migrantów. Dodają, że żyją oni w koszmarnych warunkach i w fatalnej pogodzie, a zmarło już osiem osób. CBS przypomina, że tysiące osób chcą przekroczyć granice i dostać się do Europy, ale nie mogą opuścić Białorusi.

Relację z Mińska i granicy przekazuje też brytyjska BBC. Stacja przypomina, że Łukaszenka zagroził odcięciem dostaw gazu do UE, jeśli zostaną nałożone nowe sankcje na Białoruś. Jej korespondenci także wskazują, że migranci są na granicy w fatalnych warunkach i liczą, że jakoś dostaną się na Zachód. BBC uważa też, że w poniedziałek mogą zostać wprowadzone nowe sankcje na Mińsk.

Deutsche Welle uważa, że sytuacja w regionie pogorszyła się w ciągu ostatnich dni - duże grupy imigrantów wciąż próbują przedrzeć się przez płot graniczny, a pogoda w okolicy się pogarsza. DW, oprócz tego, co dzieje się na granicy, pokazuje też fragment debaty w Bundestagu. Wspomina choćby lewicowego posła Gokaya Akbuluta, który oskarżył nie tylko Białoruś, ale i Polskę o śmierć imigrantów. Odrzucanie imigrantów bez przeprowadzania procedur azylowych to jawne złamanie Konwencji Genewskich oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jak też obecnych praw azylowych UE - powiedział.

Na problemach imigrantów skupia się też brytyjska telewizja Sky News. Jej korespondentka rozmawia z grupą ludzi, która przedostała się przez polsko-białoruską granicę. Jeden z imigrantów z Syrii opowiada jej, jak brutalnie traktowano go na kolejnych granicach, które przekraczał.

O sytuacji na granicy mówią też chińskie media

O dramacie imigrantów, wśród których są dzieci i kobiety w ciąży, mówi także anglojęzyczna France24. Stacja wspomina, że migranci są zdesperowani tym, że utknęli na granicy między Białorusią a Polską. Zwłaszcza, że pogoda staje się coraz gorsza.

O sytuacji na granicy mówią nie tylko europejskie czy amerykańskie media. Sprawą zajął się także "South China Morning Post". Materiał tej gazety opowiada o tysiącach imigrantów, uwięzionych na mrozie w obozach przy granicy Polski i Białorusi. Redaktorzy tłumaczą, że z jednej strony kraje Zachodu oskarżają Łukaszenkę o wysyłanie fal imigrantów w zemście za sankcje, a z drugiej strony Białoruś oskarża Polskę o łamanie praw człowieka.