"Wilk polarny" - to kolonia o specjalnym rygorze, a więc placówka o najsurowszych warunkach ze wszystkich łagrów. Adwokat Jewgienij Smirnow powiedział portalowi Meduza, że miejsca te odróżniają się od kolonii o rygorze ogólnym i surowym liczbą widzeń z rodziną, liczbą paczek, które może otrzymać więzień, i sumą pieniędzy, które może on wydać w obozowym sklepie.

Reklama

Kolonia znajduje się w tundrze, gdzie panuje praktycznie klimat arktyczny - wyjaśnia portalowi Meduza adwokat specjalizujący się w ochronie praw więźniów. - Warunki są tam skrajnie trudne, bo specjalny rygor to faktycznie zalegalizowane tortury. Warto też zwrócić uwagę, że w zeszłym roku prokurator JNAO stwierdził w "Wilku polarnym" naruszenia w sferze ochrony pracy, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i norm sanitarnych. Czyli w kolonii ze wszystkim jest tak źle, że nawet prokuratura uznała za niezbędne ingerować – powiedział adwokat.

Widzenie raz… na rok

W koloniach o specjalnym rygorze niektórzy więźniowie odbywają karę w jeszcze trudniejszych warunkach. Są umieszczani w celach 2-4-osobowych i mają bardzo ograniczone prawo do widzeń - przysługuje im tylko jedno długie spotkanie rocznie. Wolno im też otrzymać tylko jedną paczkę rocznie. Przy tym spacer odbywa się z reguły nie na świeżym powietrzu, a w większej celi z dodatkowym dopływem powietrza.

Mimo że "Wilk polarny" leży za kręgiem polarnym i zimą panują tam ostre mrozy, więźniowie nie dostają specjalnej odzieży. - Nie dają im więcej rzeczy - powiedział Meduzie adwokat. - Buty mogą zamienić na walonki. Na spacer wydawany jest im sweter i kurtka z czapką. Przez cały pozostały czas człowiek jest w przepisowym ubraniu.

Tabletka przeciw biegunce

Pracownik fundacji "Ruś Siedząca", któremu udało się porozmawiać z niektórymi byłymi więźniami "Wilka polarnego", wyraził opinię, że Nawalny najprawdopodobniej będzie tam siedzieć w celi jednoosobowej, bo w innej kolonii dał się poznać jako dobry mówca i wielu więźniów zaczęło mu pomagać, albo razem z współwięźniami współpracującymi z administracją więzienia.

Jeden z adwokatów powiedział, że trudno powiedzieć dokładnie, jak przedstawia się opieka medyczna w tej kolonii, ale wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jest raczej kiepska.

Zdaniem pracownika fundacji "Ruś Sidiaszczaja", opieka medyczna jest fatalna - na wszystkie problemy zdrowotne więzień dostaje tabletkę przeciw biegunce.

Tortury? Nie ma

Oficjalnie doniesień o torturach w "Wilku polarnym" nie ma, ale obrońcy praw człowieka sądzą, że więźniowie bywają tam brutalne traktowani. Sami osadzeni opowiadają jednak, że tortury są na porządku dziennym. Np. puszczana jest przez cały dzień głośna muzyka, a mróz też należy uznać za torturę - w celach nie ma kaloryferów.