Czy słowa nacjonalisty Jacka Międlara wyczerpują art. 126 a kodeksu karnego, który zakazuje nawoływania lub pochwalania ludobójstwa, udziału w masowym zamachu, czy dyskryminacji - to właśnie ma stwierdzić biegły po analizie 40-minutowego filmu.

Reklama

Po interwencji wrocławskiej policji serwis YouTube usunął już skandaliczne nagranie wideo, na którym były ksiądz mówi m.in. o czystości rasowej i wykazuje zrozumienie dla masowego mordercy, który rzekomo "bronił białej Europy". Brenton Tarrant zresztą w grudniu odwiedził Polskę - co też ujawniło RMF FM.

Dlaczego prokuratura do tej pory nie reagowała na bulwersujący film? Dlatego, że żadne zawiadomienie w tej sprawie nie wpłynęło - dowiedział się reporter radia.

Reklama

Sam Międlar utrzymuje, że na nagraniu nie pochwalał zamachu. Tego samego zdania jest m.in. Krzysztof Bosak, który napisał na Twitterze, że film Międlara "to była analiza z pozycji katolickich, narodowo-konserwatywnych i potępienie zamachu. Sugerowanie czegoś przeciwnego to niegodziwość".

Reklama

Jak dowiedział się RMF FM Rzecznik Praw Obywatelskich złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Międlara w związku z opublikowaniem filmu dotyczącego zamachowca z Nowej Zelandii. Według Adama Bodnara, były ksiądz tłumaczył w filmie poglądy sprawcy zamachu, utożsamiał się z nimi, próbując wzbudzić poczucie zagrożenia cywilizacyjnego.

Uważa, że mogło dojść do popełnienia dwóch przestępstw - nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych, ale także do publicznego pochwalania zamachu. Podkreśla, że nagranie ma zmierzać do wywołania uczucia nienawiści i braku akceptacji wobec osób utożsamionych z inną rasą. Według niego analiza wypowiedzi Międlara nie pozostawia wątpliwości, że usiłuje on usprawiedliwić postępowanie sprawcy zamachu. Prokuratura - po zawiadomieniu RPO - jest zobowiązana wszcząć śledztwo z urzędu. Wcześniej nie zareagowała na nagranie, bo - jak usłyszał reporter RMF FM - żadne zawiadomienie w tej sprawie nie wpłynęło.