Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Śladami Powstania Warszawskiego - Śródmieście Północne. ZDJĘCIA

31 lipca 2013, 12:59
550 tysięcy - tylu ludzi mieszkało w Śródmieściu w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego 400 tysięcy to mieszkańcy części północnej, a 150 tysięcy - części południowej. Z punktu widzenia Powstania Warszawskiego, był to obszar najważniejszy - walki skończyły się dopiero wtedy, gdy upadło Śródmieście, czyli 2 października. Właśnie przez ten rejon wiodły główne arterie komunikacyjne prowadzące ze wschodu na zachód, zarówno drogowe, jak i kolejowe. Tutaj mieściły się siedziby ugrupowań politycznych, organizacji wojskowych, kwatery najważniejszych dowódców, jak Antoniego Chruściela "Montera" czy Tadeusza Bora-Komorowskiego.
550 tysięcy - tylu ludzi mieszkało w Śródmieściu w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego 400 tysięcy to mieszkańcy części północnej, a 150 tysięcy - części południowej. Z punktu widzenia Powstania Warszawskiego, był to obszar najważniejszy - walki skończyły się dopiero wtedy, gdy upadło Śródmieście, czyli 2 października. Właśnie przez ten rejon wiodły główne arterie komunikacyjne prowadzące ze wschodu na zachód, zarówno drogowe, jak i kolejowe. Tutaj mieściły się siedziby ugrupowań politycznych, organizacji wojskowych, kwatery najważniejszych dowódców, jak Antoniego Chruściela "Montera" czy Tadeusza Bora-Komorowskiego. / dziennik.pl
Najważniejsza powstańcza część Warszawy. Broniła się najdłużej - aż do 2 października. Tu stacjonowali dowódcy, tu toczyły się ciężkie walki, tu zniszczono niemal całą zabudowę. Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer śladami Powstania Warszawskiego. Tym razem Szymon Niedziela opowiedział o wyjątkowych miejscach Śródmieścia Północnego. Kolejna wyprawa już 4 sierpnia - na Ochotę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Powstanie Warszawskie Śródmieście Północne Dworzec Pocztowy Plac Grzybowski Prudential pasta

Powiązane

Reklama

Komentarze (20)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Wl.
  2013-07-31 11:57
  Przyjmując, że moje sprostowanie nie dotarło do Was (patrz wpis 30.07.g.19.11) powtarzam: Pluton "Rygla" zdobył sfotografowany budynek i bronił go do 22 sierpnia. 23.08. dostał rozkaz zdobycia komendy policji i kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu - czego dokonał, z ogromnym poświęceniem, po bardzo ciężkich walkach.
  Obronę TKZ (wówczas nazywanego "Arbeitsamt'em") objęła kompania 1150 zwana kompanią "Lechicza" i ona utrzymała obiekt, również po bardzo ciężkich walkach, aż do kapitulacji Powstania. Nie odbierajmy "Ryglowi" zasługi walk na Krakowskim.
  0
  zgłoś
 • Wl.
  2013-07-30 19:11
  Przed godziną wysłałem sprostowanie tyczące tekstu pod fotografią Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Nie ukazało się. Czyżby niechlujstwa historyczne były zupełnie nieistotne? Podważa to rzetelność wszystkich informacji w Waszym piśmie.
  0
  zgłoś
 • wwwa
  2013-07-30 11:32
  Należy pamiętać o tych, którzy w Warszawie zginęli z rąk okupanta i oprawców nie tylko :własowców, Ukraińców będących w służbie armii niemieckiej ale przede wszystkim o tych co wywołali Powstanie Warszawskie.
  Należy głośno mówić, że zamordowali kwiat polskiej młodzieży, ludność cywilną -właśnie ci fircyki z wyglancowanymi oficerkami.
  0
  zgłoś
 • wwwa
  2013-07-30 11:30
  do Wanda z Warszawy
  Należy pamiętać o tych, którzy w Warszawie zginęli z rąk okupanta i oprawców nie tylko :własowców, Ukraińców będących w służbie armii niemieckiej ale przede wszystkim o tych co wywołali Powstanie Warszawskie.
  Należy głośno mówić, że zamordowaniu kwiat polskiej młodzieży, ludność cywilną, właśnie ci fircyki z wyglancowanymi oficerkami.
  Należy pamiętać również i o tym , ze ludność cy wolna nawet kanałami nie mogla się ewakuować gdyż przepustki były tylko i wyłączane dla powstańców a ludność cywilną pozostawiono na pewna śmierć -bardzo często okrutna , bestialską.
  Należy wreszcie głośno mówić i potępić tych co wywołali Powstanie Warszawskie i zamordowali nasza stolicę -WARSZAWĘ .
  Zamordowano ponad 220 tysięcy ludzi w Warszawizmie a w w tym ponad 180 tysięcy ludności cywilnej.
  Za zamordowanie tej ludności cywilnej również są odpowiedzialni ci "bohaterzy", którzy ujada bohaterów ( teraz dumnie wypinają swoja tchórzliwą pierś do medali i odznaczeń) a wówczas byli w oficerkach wyglancowanych i udawali dowódców, powstańców
  Bohaterowie z Warszawy zginęli wraz z zamordowana ludnością cywilną w Warszawie.
  POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM to było powstanie bohaterów , korzy walczyli o swa godność i godne życie.
  W Getcie Warszawskim wszyscy , którzy walczyli z okupantem byli i są naszymi POLSKIMI BOHATERAMI-wszyscy bez wyjątku nawet dzieci, niemowlaki!
  0
  zgłoś
 • Wanda z Warszawy
  2013-07-30 11:11
  do www
  -dlatego ,ze tylko mozna mowic o zydach i to jak najwiecej .
  Najwyzszy czas aby o naszych braciach i siostrach mowic jak najwiecej !
  To dzieki nim mamy nasza ukochana OJCZYZNE ktora nam chca zaklamac i zniszczyc dranie.To im sie nie uda.Niedlugo wybory ,zobaczymy co prawdziwi POLACY chca miec i jak zyc.
  0
  zgłoś
 • opolanin
  2013-07-30 11:10
  chwała bohaterom. a tym ,którzy powstanie wywołali-hańba.
  0
  zgłoś
 • Zbig
  2013-07-30 11:07
  Jak oni nienawidzą Polski
  0
  zgłoś
 • 2powstaniaWstolicy
  2013-07-30 10:54
  ...Powstanie w Getcie Warszawskim wydaje się nie mieścić w ramach tego wszechobecnego kultu „Powstania”. Nie zachowały się żadne zdjęcia ukazujące powstańców budujących barykady, dzielnie prezentujących broń, niosących sztandary. Brak możliwości wykreowania epickich obrazów towarzyszących np. Powstaniu Warszawskiemu...
  https://prostoantyfaszystowsko.wordpress.com/2013/04/19/nie-odwrocili-glowy-od-tego-co-nieprzyjemne/
  0
  zgłoś
 • wwwa
  2013-07-30 10:37
  Dlaczego tak mało się mówi o zamordowanej ludności cywilnej w Warszawie.
  Cywilów w Warszawie było ponad 180 tysięcy, a którzy właśnie z powodu tego powstania zginęli z rąk okupanta i bandytów .
  Dlaczego nie mówi się o zamordowaniu Warszawy przez fircyków w oficerkach wyglancowanych a udających dowódców w Powstaniu Warszawskim
  0
  zgłoś
 • THE TRUTH
  2013-07-30 10:32
  this is not the REAL ghetto uprising, this was just a polish catholic uprising

  the real uprising was the jewish Uprising !!!
  0
  zgłoś
 • wiele bny
  2013-07-30 10:07
  miernoty powstancze to boga terzy za co za to ze nie myśleli polska to dziki kraj kośćcielny
  0
  zgłoś
 • gonzales speedy
  2013-07-30 10:03
  powstancy to boga terowie czyli bez rozumu wasza katolicka mać i nać
  1
  zgłoś
 • kler uś
  2013-07-30 10:02
  powstanie to prezent dla stalina debilna dzicz kościelna
  1
  zgłoś
 • tvorki
  2013-07-30 10:00
  powstań cycycy to wańki wstańki sumaszedszije prokliata swołocz
  2
  zgłoś
 • wie lebny
  2013-07-30 09:59
  powstancy to debile zrobili prezent Stalinowi bardzo sie ucieszył z debilizmu powstanców
  2
  zgłoś
 • Polon
  2013-07-30 09:56
  Mam silne watpliwosci czy decyzja o wybuchu powstania byla sluszna.

  Powstancy nie mieli broni, zdecydowali sie podjac walke w miescie zamieszkanym przez tysiace ludzi, ktorzy zgineli podczas tego powstania.
  0
  zgłoś
 • !@!@!
  2013-07-30 09:53
  cytat z Wikipedii: Władysław Anders (1892–1970) – generał Wojska Polskiego.
  Byłem całkowicie zaskoczony wybuchem powstania w Warszawie. Uważam to za największe nieszczęście w naszej obecnej sytuacji. Nie miało ono najmniejszych szans powodzenia, a naraziło nie tylko naszą stolicę, ale i tę część Kraju, będącą pod okupacją niemiecką, na nowe straszliwe represje.(...) Chyba nikt uczciwy i nieślepy nie miał jednak złudzeń, że stanie się to, co się stało, to jest, że Sowiety nie tylko nie pomogą naszej ukochanej, bohaterskiej Warszawie, ale z największym zadowoleniem i radością będą czekać, aż się wyleje do dna najlepsza krew Narodu Polskiego.
  Byłem zawsze, a także wszyscy moi koledzy w Korpusie zdania, że w chwili, kiedy Niemcy wyraźnie się walą, kiedy bolszewicy tak samo wrogo weszli do Polski i niszczą tak jak w roku 1939 naszych najlepszych ludzi – powstanie w ogóle nie tylko nie miało żadnego sensu, ale było nawet zbrodnią.(...) Opis: w liście do podpułkownika Mariana Dorotycz-Malewicza „Hańczy”, Linia Gotów, 31 sierpnia 1944 r.
  Źródło: Norman Davies Powstanie '44, Kraków 2004.

  a swoja droga ciekawe czy ktoś wspomni o 200 tys. cywilnych ofiar Powstania...
  0
  zgłoś
 • ads
  2013-07-30 09:18
  to raczej muzeum klęski powstania i nierozsądnych decyzji które kosztowały polskę bardzo dużo to był znak że nie szanowano ludności polskiej z obydwu stron .
  0
  zgłoś
 • lis
  2013-07-30 08:53
  to POpatrzczie co robi bronislaw wyploczyna i kaczor donald tyfusek ,robi wszystko jak czerwoni zacierajom slady Powstania warszawskiego ,oczywiscie pujdom ale ze smiechem na ustach ze cos im sie w zyciu udalo ,znowu wepchnonc w sowiecko niemieckie lapki
  0
  zgłoś
 • Bader
  2013-07-30 08:01
  Mój dziadek został odznaczony krzyżem Virtuti Militari a także wieloma innymi medalami i orderami. Przeszedł z gen Andersem szlak bojowy. Zrobił to wszystko dla tych wszystkich dla których spluniecie w twarz było by zaszczytem. Dla siebie miał raty za odkurzacz i norę na poddaszu.
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama