Australijka Liz Hawkins z Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii razem z zespołem badawczym wyodbrębniła już 186 różnych typów delfinich gwizdów. To ich język, którym potrafią posługiwać się zupełnie jak ludzie, wymieniając informacje i komunikaty.

Australijscy naukowcy zaobserwowali, że na przykład określony typ gwizdu przywołuje delfiny do ich samotnego towarzysza. "Ten dźwięk z pewnością oznacza zdanie w stylu: <Hej! jestem tutaj! A gdzie reszta?>" - powiedziała Liz Hawkins magazynowi "New Scientist".

My, żeby się przedstawić, wymieniamy swoje imię. Delfiny też to potrafią. Zdaniem naukowców, każdy z nich umie wydać specyficzny gwizd, charakterystyczny tylko dla niego. W ten sposób właśnie się rozpoznają. Badacze delfinów zauważyli także, że te karmione przez ludzi rozmawiają ze sobą o wiele intensywniej niż te żyjące na wolności.

Język delfinów jest bardzo skomplikowany, raczej intuicyjny. Ale naukowcy są już blisko tego, by odkryć ich alfabet i zacząć z nimi toczyć interesujące, podwodne konwersacje.