"Staramy się wybierać najciekawsze programy o polskiej kulturze i historii, by nasza oferta była różnorodna. Mamy filmy dokumentalne i programy podróżnicze realizowane w Polsce, pokazujące jej piękno" - powiedział dyrektor programowy telewizji WTTW Daniel Soles.

Reklama

Cykl poświęcony Polsce otwierały na początku miesiąca programy dokumentalne Burta Wolfa w bloku zatytułowanym "Podróże i tradycje" (Travels & Traditions) o Częstochowie i Krakowie.

W niedzielę wyemitowany zostanie dokument o Irenie Sendler pt. "In the name of their mothers" w reż. Mary Skinner. Film miał premierę w ogólnokrajowej telewizji publicznej PBS w maju tego roku.

"Chcemy, by ludzie mówili o Polsce, rozumieli jej bogactwo kulturowe i historyczne. Pokazujemy nowoczesną Polskę, ale i tragiczne karty w polskiej historii oraz bogactwo wieków" - stwierdził Soles.

Walorom turystycznym Polski poświęcony będzie program podróżniczy Ricka Stevesa "Polska odkryta na nowo" (Poland Rediscovered). Także w niedzielę wyemitowany zostanie dokument "Polonia: historia polskiego Chicago" (Polonia: The story of Polish Chicago). Wyprodukowany w 2002 r. przez stację telewizyjną WTTW film opowiada o losach Polaków, którzy wyemigrowali do Chicago.Ciekawie zapowiada się specjalne, poświęcone Polsce, wydanie dowcipnego programu podróżniczego emitowanego w całych Stanach Zjednoczonych - "Babcie na Safari" (Grannies on Safari). Emisję odcinka "Polska: Warszawa i Kraków" zaplanowano na niedzielę 23 października.

Cykl o Polsce, nadawany przez WTTW z okazji obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce, zakończy się 29 października programem o Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Telewizja publiczna w Chicago WTTW w przeszłości emitowała już programy poświęcone Polsce i Polakom mieszkającym w Chicago.