"Epoka przedwojenna" w Europie

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron podkreślił, że obecna sytuacja z Rosją jest podobna do tej, z jaką Wielka Brytania i Francja mierzyły się w 1938 roku na konferencji w Monachium. W trakcie przemówienia wygłoszonego z okazji 75. rocznicy utworzenia Sojuszu, ocenił, że świat znajduje się w "epoce przedwojennej".

Wypowiedź Camerona cytuje "Daily Mail". Podczas niej brytyjski polityk stwierdził, że NATO musi zademonstrować swoją "przydatność" młodszym ludziom, którzy nie dorastali w atmosferze zagrożenia zimną wojną.

Reklama

Musimy na to zwracać uwagę nowemu pokoleniu, pokoleniu, które widzi zagrożenie, przed jakim stoi Ukraina ze strony Rosji. Musimy wrócić do idei, jaka przyświecała stworzeniu NATO – przyznał.

Konieczność pomocy Ukrainie

Reklama

W ocenie Camerona wielkość NATO polega na tym, że pozwala krajom wybierać własną przyszłość. Myślę, że jest to rodzaj niezwykle silnego argumentu, który młodsze pokolenie może zrozumieć – zaznaczył.

Brytyjski minister spraw zagranicznych zaapelował do sojuszników, by zwiększyli wysiłki i wydali więcej pieniędzy na obronę w obliczu rosyjskiej agresji. Podkreślił, że NATO musi również finansować działania Ukrainy walczącej z reżimem Putina.

Donald Tusk o epoce przedwojennej

W podobnym tonie pod koniec marca mówił Donald Tusk. Zabrzmi to druzgocąco, ale musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki, przedwojennej. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne– powiedział.

Wiem, że zabrzmi druzgocąco, zwłaszcza dla ludzi z młodszego pokolenia, ale musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki. Epoki przedwojennej. Nie przesadzam. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne – podkreślił szef rządu.