- Nikt nie może powiedzieć, że nie było bezpiecznie - mówił Marczak, dodając, że podczas całego dnia policja dokonała kilku zatrzymań, ale nie podał liczb. Tłumaczył, że działania policji jeszcze trwają, a pełne statystyki zostaną podane po ich zakończeniu. - Podamy aktualną liczbę po zakończeniu czynności. Na tę chwilę jest to poniżej 10 osób zatrzymanych - mówił. Dodał przy tym, że "nie brakowało incydentów, które są przez nas analizowane".

Reklama

- Dzisiejsze uroczystości zaliczają się do najbezpieczniejszych w ciągu ostatnich lat - dodał podczas konferencji dotyczącej zabezpieczenia uroczystości 11 listopada, w tym Marszu Niepodległości.

- Dzisiejsze wydarzenia były bezpieczne, jeśli chodzi o to, co się działo na ulicach Warszawy. Nic nas praktycznie nie zaskoczyło, jeśli chodzi o wydarzenia, które budziły najwięcej emocji - mówił. Podkreślił, że "dzisiejsze uroczystości zaliczają się do najbezpieczniejszych w ciągu ostatnich lat". - Ciężko doszukiwać się przypadków negatywnych na całej trasie Marszu – ocenił.

Jako "zaskoczenie" wymienił jedno z legalnych zgromadzeń, które - mimo propozycji policji - nie chciało przenieść się w inne miejsce. - Gdyby te osoby pozostały w tym miejscu, nie byłyby bezpieczne - powiedział Marczak. Jak wyjaśnił, nikt nie został zatrzymany". - Te osoby zostały przeniesione - dodał.

Przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości, ok. godziny 10.30 na rondzie Dmowskiego rozpoczęła się manifestacja antyfaszystów pod hasłem "No pasarán: Polska otwarta, kolorowa, niepodległa, przeciw faszyzmowi", która została zarejestrowana przez Kolektyw No pasarán.

Marsz Niepodległości z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu PGE Narodoweo

Marsz Niepodległości wyruszył z ronda Dmowskiego i dotarł na błonia Stadionu PGE Narodowego. To był ostatni przystanek na trasie. Marsz Niepodległości to największe zgromadzenie organizowane w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podał rzecznik Policja zabezpieczała w Warszawie 20 zgromadzeń oraz inne uroczystości związane z obchodami.

Za organizację marszu odpowiadają środowiska narodowe, jednak w tym roku - aby umożliwić jego legalne przejście - nadano mu status formalnego zgromadzenia organizowanego przez władze publiczne. Powodem była tocząca się w sądach sprawa rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego, w której zapadły orzeczenia niekorzystne dla jego organizatorów. Hasłem tegorocznego marsz było "Niepodległość nie na sprzedaż".