Za zdjęcia ciał ofiar katastrofy smoleńskiej chcieli 30 tysięcy złotych

2012-10-19 07:50 | Aktualizacja: 07:50
Smoleńsk katastrofa tupolew

Smoleńsk katastrofa tupolew (Fot. Mikhail Metzel / AP)

30 tysięcy złotych - tyle chciał człowiek, który oferował polskim mediom drastyczne zdjęcia ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Materiał miał kupić od mieszkańca Smoleńska - donosi "Gazeta Wyborcza".



Próbki zdjęć, o których informował m.in. dziennik.pl, zostały przesłane do redakcji polskich mediów jeszcze latem 2010 roku. Już wtedy można było wnioskować, że fotografie zostały wykonane tuż po katastrofie smoleńskiej, gdy zbierano ciała zabitych. 

Człowiek, który wysłał ofertę, za publikację zdjęć chciał 30 tysięcy złotych. Był on jednak jedynie pośrednikiem. Sprawa, za pośrednictwem jednej z redakcji, trafiła do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która namierzyła "sprzedawcę". - Niech wystarczy, że po rozmowie z nami ten pan zrezygnował ze swoich planów - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" oficer ABW. Dodaje, że mężczyzna miał kupić zdjęcia od jednego z mieszkańców Smoleńska. 

Rosyjski bloger, Anton Sizych, który opublikował drastyczne zdjęcia, powiedział w rozmowie z tvn24.pl, że w sieci pojawiają się kolejne fotografie, wykonane tuż po katastrofie smoleńskiej. Takie sytuacje mogą się powtarzać, ponieważ - jak przyznaje w rozmowie z "GW" funkcjonariusz BOR, który był na miejscu katastrofy - do popołudnia okolice tragedii fotografował, kto chciał. Dopiero po południu przyszedł jakiś prokurator i zakazał fotografowania - dodaje.  

Kamery i aparaty mieli także borowcy, którzy uczestniczyli w poszukiwaniu ciała Lecha Kaczyńskiego, a później stali na jego straży. Nakręcony przez nich materiał, trwający około trzech godzin, znajduje się w prokuraturze. Do tej pory nie wyciekł na zewnątrz.





Źródło: Gazeta Wyborcza
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 24
  • ~motek2012-10-24 04:50

    Dla mnie sprawa jest jasna:
    Chcieli na chama lądować w gęstej mgle na ruskim kartoflisku, wyrżnęli w las przy prętkości 300 km/h i zadachowali.
    I po ptakach... Reszta jest nudą.

  • ~voiceinthedesert2012-10-23 22:51

    Było straszną głupotą nie zapłacić temu panu szantażyście 30 tysięcy złotych. Chodziło przecież o honor pamięci polskiego Prezydenta! ABW powinna wytlumaczyć Polakom, dlaczego nie wykupila tych zdjęć! Jest to niezrozumiałe dla żadnego normalnego człowieka! Przecież, gdyby ktoś ofiarował agentom ABW zdjęcia szantażujace ich matki, zwłaszcza zmarle matki, to napewno wykupili by takie zdjęcia. Jeśli ABW nie miało pieniędzy, to trzeba było rozgłosić w gazetach, a cały naród złożyłby się po pare złotych!

  • ~Arnold Boczek2012-10-23 08:00

    Smoleńczycy dostali sute "skórkowe" , renty o jakich nieźle zarabiający Polak może pomarzyć oraz szereg innych korzyści materialnych i niematerialnych. Mój kuzyn rok temu zginął w wypadku spowodowanym nie przez niego, żona i dzieci nic nie dostały...

  • ~anonimpatriota2012-10-22 22:42

    Zdjecia ofiar ktore wyciekly w Rosji !!! z 16.10
    http://www.youtube.com/watch?v=MnUxJyg6MCg

  • ~gladiator2012-10-21 07:22

    Twarde lądowanie w smoleńsku to...KARA BOŻA ZA ZDRADĘ OJCZYZNY (podpisanie traktatu lesbońskiego) szkoda że dla reszty posłów zabrakło miejsca

  • ~Szacunek dla wszystkich2012-10-19 22:29

    Proszę Państwa jestem Polakiem , i na pewno chciałbym się dowiedzieć prawdy . Dla mnie nic nie ma w tym co piszę polityki , najgorsze jest ją uprawiać na osobach nieobecnych . Nie ważne jest co lubimy i jakie Partie popieramy , w końcu zginęli Prezydent i wiele Bardzo ważnych Osobistości . Nie wykorzystujmy tego do polityki , jednocześnie kierujmy się do prawdy ( nawet tej najgorzej )

  • ~Zwykły człowiek2012-10-19 19:09

    Ta katastrofa to coś przeokropnego co tu można powiedzieć,życia im już tu na ziemi nikt nie odda ale miejmy nadzieję ,że wszyscy odpoczywają w pokoju wiecznym i prawdziwym.

  • ~Mariusz2012-10-19 13:58

    To Ktos z Ekipy Tuska dopowadzil do zamachu pod Smolenskiem.
    NO TUSK ! PODAJ KTORE TO POLACZKI MACZLY RECE W ZAMACHU ?

  • ~Henryk z Niemiec2012-10-19 12:52

    Pamela, ty chyba z Warszawy, tam wszyscy wszystko rozumieja. Moze bys jednak poszla do garow?

  • ~pytam2012-10-19 10:43

    ,,, a ja ciągle pytam...dlaczego Macierewicz jak były służb ...nie udał się i na miejsce tragedii tylko "wiał" do Polski...co ma na sumieniu??? czego się bał???...teraz też sam mówił w prawicowym portalu ze zdjęcia widział wcześniej!!! ale nie poinformował prokuratora generalnego ...dlaczego ???