Chodzi o poszukiwania tajnych miejsc pochówku m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Reklama

To kontynuacja naszych wcześniejszych prac na Cmentarzu Bródnowskim, podczas których udało nam się odnaleźć szczątki kilku osób. W tej chwili poszerzamy obszar badań, licząc na to, że kolejne szczątki więźniów zostaną odnalezione - wyjaśnił Krzysztof Szwagrzyk.

Dodał, że chodzi o szczątki więźniów straconych w więzieniu przy ul. 11 Listopada na warszawskiej Pradze w 1946 roku, czyli w niesławnym więzieniu karno-śledczym UB i NKWD, tzw. Toledo.

Prace, które potrwają od 3 do 8 kwietnia realizowane są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie. Pion śledczy informował wcześniej, że pod tamtejszym pomnikiem ofiar zbrodni komunistycznych oraz pobliską alejką mogą znajdować się szczątki co najmniej 20 osób. Poszukiwania dotyczą m.in. ppłk. Edwarda Pisuli, ps. Tama (szefa Kedywu Okręgu Tarnopolskiego AK).

Reklama

Cmentarz Bródnowski jest - obok Łączki na Powązkach i nekropolii na Służewie - jednym z najważniejszych miejsc w stolicy Polski, gdzie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku osób zamordowanych przez UB w latach 40. i 50. XX w. Kwatera 45N Cmentarza Bródnowskiego, na której IPN w tym tygodniu planuje przeprowadzić ekshumacje, znajduje się przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej.

Reklama

Pierwszy etap prac poszukiwawczych na terenie nekropolii na warszawskim Bródnie prowadzono w lipcu 2015 r.

W trakcie prac odnaleziono kwaterę więziennych pochówków osób straconych i zmarłych w praskim więzieniu przy ul. Namysłowskiej. W jamach grobowych odkryto szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Przy jednej z osób dorosłych znaleziono szczoteczkę do zębów, należącą do por. Zygmunta Kęski. Trzy osoby spośród odnalezionych zabito "metodą katyńską", tzn. strzałem w potylicę.

Z kolei rozpoczęcie kolejnych poszukiwań na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie planowane jest na 18 kwietnia. Dotyczą one m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ostatnie prace na Łączce zespół Instytutu prowadził jesienią 2016 roku.