Śmiszek poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że złoży dwa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ws. organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja.

Pierwsze zawiadomienie dotyczy popełnienia przestępstwa przez premiera Morawieckiego, który według dokumentów krążących w opinii publicznej kilka tygodni temu zlecił Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowanie procesu wyborczego - drukowanie kart i pakietów wyborczych - podkreślił Śmiszek. Powołał się na art. 231 kodeksu karnego, który mówi m.in. o tym, że funkcjonariusz publiczny, który przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego podlega karze pozbawienia wolności.

Reklama

Uważamy, że premier Morawiecki i wicepremier Sasin bez podstawy prawnej rozpoczęli działania, do których nie mieli uprawnienia. Władza nie działa ani na podstawie prawa, ani w granicach prawa - mówił Śmiszek.

Drugie zawiadomienie - zaznaczył Śmiszek - dotyczy działań wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który wykonał polecenie premiera Morawieckiego ws. wykonania czynności wyborczych. Poseł Lewicy stwierdził, że Sasin naruszył art. 296 i "naraził Skarb Państwa na szkodę w znacznej mierze". Jak dodał, "druk ponad 30 milionów kart do głosowania i pakietów wyborczych kosztował nas ponad 10 milionów złotych".

Podkreślił, że "prokuratura nie podjęła działań w tej sprawie z urzędu, dlatego posłowie Lewicy wyręczają prokuraturę i inicjują to postępowanie". "Społeczeństwo musi wiedzieć, czy premier i wicepremier naruszyli prawo" - powiedział.

Zdaniem Śmiszka "ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz ustawa ws. wyborów korespondencyjnych nie weszły w życie, a Morawiecki i Sasin już rozpoczęli swoje działania".

W piątek szef PO Borys Budka poinformował, że klub Koalicji Obywatelskiej złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla Sasina. W ocenie szefa PO, przygotowując wybory prezydenckie minister Sasin naraził Skarb Państwa na olbrzymie straty.

Zarzuty wobec mnie i rządu PiS w sprawie wyborów prezydenckich prezentowane przez szefa PO Borysa Budkę są całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym - ocenił w piątek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Minister Sasin był osobą, która zgodnie z ustawą o głosowaniu korespondencyjnym, była odpowiedzialna za przygotowanie takiego głosowania w wyborach prezydenckich. Wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze. Wybory miałyby się odbyć w najbliższą niedzielę. W środę jednak liderzy PiS i Porozumienia: Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin wydali wspólne oświadczenie, z którego wynika, że niedzielne wybory się nie odbędą, a po ewentualnym stwierdzeniu przed Sąd Najwyższy nieważności wyborów, rozpisane miałyby zostać nowe wybory.

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Liderzy PiS i Porozumienia zapowiedzieli w swym środowym oświadczeniu, że ustawa ma zostać poprawiona tak, by za przygotowanie głosowania odpowiadała Państwowa Komisja Wyborcza, a nie minister aktywów państwowych.