Ostrzeżenia przed przymrozkami już obowiązują w całej Polsce, a dla wschodnich regionów kraju ich ważność przedłużono do czwartku.

Reklama

SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY>>>

"Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera. Temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę około -5, przy gruncie około -8, w nocy ze środy na czwartek około -1, przy gruncie około -4" - napisał w treści jednego z ostrzeżeń IMGW. Dodatkowo wydano ostrzeżenia przed silnym mrozem dla powiatów tatrzańskich. W nocy z wtorku na środę spodziewane jest około -12 stopni, przy gruncie nawet -14 stopni.

W południowych powiatach śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego do środy wieczorem będą obowiązywać ostrzeżenia przed opadami śniegu. Prognozowane są opady, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 cm.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Reklama

W tym samym czasie prognozowany jest silny wiatr. Ostrzeżenia przed podmuchami osiągającymi prędkość nawet 75 km/h wydano dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, części mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego.

Dodatkowo dla południowo-wschodniej Polski wydano obowiązujące aż do czwartkowego poranka ostrzeżenia przed oblodzeniami. W górach - w Tatrach i Bieszczadach - nie są one jednak spodziewane.

Reklama

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska