Reforma sądownictwa, przygotowana przez ministra sprawiedliwości Gowina, jest sprzeczna z umową koalicyjną - mówi wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL. Politycy PSL sprzeciwiają się planom likwidacji małych sądów. 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reklama

Eugeniusz Grzeszczak powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że zgodnie z umową z 2007 roku, PO nie może forsować rozwiązań, które nie zostały wcześniej uzgodnione z koalicjantem. PSL nigdy nie umawiał się z PO na reformę sądownictwa - mówił Grzeszczak. Jego zdaniem, reforma jest szkodliwa, gdyż oznacza pozbawianie Polski lokalnej ważnych instytucji. Wicemarszałek dodał, że nigdzie w Unii Europejskiej minister nie ma takich kompetencji, żeby rozporządzeniem likwidować sądy.

PSL popiera obywatelski projekt ustawy, który miałby cofnąć reorganizację sądów. Wicemarszałek Sejmu uważa, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu, posłowie mogliby się zająć pracami nad tym projektem. Eugeniusz Grzeszczak odniósł się też do artykułu "Rzeczpospolitej" o tym, że Marek Sawicki ma wrócić na stanowisko ministra rolnictwa, spekulacją dziennikarską.

Wicemarszałek zwrócił jednak uwagę, ze zarzuty wobec polityka PSL nie potwierdziły się. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie jego zeznań dotyczących nieprawidłowości przy zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników Agencji Rynku Rolnego.