Trwają prace nad nowym stanowiskiem Polski w tej sprawie - mówi "Gazecie Wyborczej" wiceminister sprawiedliwości, Jacek Czaja. Zostanie ono wkrótce przesłane do Strasburga.

Czaja dodaje, że będzie ono przychylniejsze dla doktora Mirosława G. niż poprzednie - minister Ziobro odpowiedział wtedy Strasburgowi, że nasz kraj, aresztując doktora, nie naruszył żadnej konwencji praw człowieka, a zarzuty G. są nieuzasadnione.

Reklama

Jeśli zostanie zawarta ugoda, polski rząd może w całości lub tylko w części uznać skargę Mirosława G. Nie jest wykluczone również ustalenie jakiegoś zadośćuczynienia, np. finansowego.

Kardiochirurg podejrzewany o branie łapówek od pacjentów, a nawet o zabójstwo jednego z nich, złożył skargę do Trybunału w Strasburgu. Twierdzi w niej, że została w jego przypadku naruszona zasada domniemania niewinności, a złamał ją poprzedni minister sprawiedliwości. Kardiochirurgowi chodziło o słowa Zbigniewa Ziobry, wypowiedziane na konferencji prasowej: "Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie".

Doktor Mirosław G. walczy o umorzenie dwóch najcięższych zarzutów. Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafił taki wniosek obrońcy lekarza - donosi "Życie Warszawy".

Pozwoliła na to opinia niemieckiego profesora Rolanda Hetzera, który orzekł, że Mirosław G. nie zabił pacjenta. "W tej sytuacji nie ma podstaw, by dalej utrzymywać wobec niego zarzut zabójstwa i nieumyślnego spowodowania śmierci" - argumentuje obrona.