Reklama

Jak dowiedział się dziennik.pl do zarządu TVP obok Jacka Kurskiego został dziś powołany także Maciej Stanecki, reżyser, który ma na koncie m.in. program "Koniec końców", prowadzony przez Marka Horodniczego i Pawła Kukiza.

Zarząd Polskiego Radia, jak już informowaliśmy, będzie zaś trzyosobowy. Obok Barbary Stanisławczyk do zarządu zostali powołani były redaktor naczelny "Tygodnia Solidarność", Jerzy Kłosiński oraz Marcin Palade, były szef Radia Opole z rekomendacji LPR, twórca Polskiej Grupy Badawczej.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz, który wręczył nominacje, powiedział, że nowy szef TVP jest gwarantem przywrócenia równowagi w mediach publicznych.

Telewizja potrzebuje rzetelnego, obiektywnego dziennikarstwa, które pokazuje racje wszystkich uczestników sporu politycznego - dodał minister skarbu.

Jego zdaniem, Jacek Kurski doskonale zna i rozumie media.

Wie, w jaki sposób muszą funkcjonować media, aby zagwarantować wszystkim Polakom dostęp do uczciwej i rzetelnej informacji na temat tego, co dzieje się w polityce. Ma zrozumienie praw opozycji i praw rządzących - mówił minister.

Już wczoraj pisaliśmy o tym, że poszerzone zarządy to efekt negocjacji, jakie w sprawie mediów PiS toczy z Ruchem Kukiz'15.

"Newsweek" napisał, że ugrupowanie Pawła Kukiza miało w ramach nieformalnej koalicji medialnej zaproponować do zarządu TVP Mariusza Maxa Kolonko. Ale ostatecznie kandydatura odpadła.

Oficjalnie przedstawiciele ruchu zaprzeczyli: - Stołki nas nie interesują, dlatego nie zamierzamy rekomendować swoich kandydatów na stanowiska w mediach publicznych - cytował tygodnik doradcę Kukiza Dariusza Pitasia.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał "małą" nowelę medialną. Kilka godzin później ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. A to oznacza, że piątek ustawa wchodzi w życie.

Nowela zakłada odebranie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji dotyczących powoływania członków zarządów i rad nadzorczych medialnych spółek. Znikną konkursy na prezesów i wiceprezesów TVP i PR. Nowe władze wybierze minister skarbu. Podobnie będzie z radami nadzorczymi. Te zostaną zmniejszone z siedmiu osób w przypadku TVP i PR oraz pięciu w rozgłośniach regionalnych do trzech osób.