Śledztwo zostało wznowione w sierpniu po decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. - Trzeba się zastanowić, czy organizujący te wizyty funkcjonariusze publiczni niebędący żołnierzami dopuścili się nieprawidłowości, które naruszały interes publiczny lub prywatny - mówił wtedy, uzasadniając tę decyzję, sędzia Wojciech Łączewski.

Reklama

Od tego czasu śledczy wypełnili wszystkie zalecenia sądu i zdecydowali o już trzecim zakończeniu śledztwa.

Prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, MSZ, MON, ambasady RP w Moskwie w związku z organizowaniem w 2010 r. lotów do Smoleńska - premiera z 7 kwietnia i prezydenta z 10 kwietnia. Chodziło o przygotowania w okresie od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r.

Śledztwo prokuratury po raz pierwszy zostało zakończone w czerwcu 2012 r. W marcu 2013 r. sąd nakazał je wznowić (CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>). Prokuratura ustaliła wtedy listę 382 pokrzywdzonych, a we wrześniu 2013 r. ponownie umorzyła sprawę (CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>).

Już przy okazji umorzenia z czerwca 2012 r. śledczy informowali, że dopatrzono się niedociągnięć, ale nie uznano ich za przestępstwo.